dnes je 23.11.2024

Input:

Komentář zákona 513/1991 Sb., obchodní zákoník, § 231

1.9.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.2.5 Komentář zákona 513/1991 Sb., obchodní zákoník, § 231

JUDr. Vladimíra Knoblochová a kol.

Členství v družstvu může zaniknout jen způsoby upravenými v zákoně. Výčet způsobů zániku členství v družstvu zde uvedený však není taxativní, další způsoby zániku členství jsou upraveny v § 232 odst. 1 a odst. 4 , v § 227 odst. 3 , v § 229 ObchZ.

Dohoda o zániku členství musí být uzavřena písemně, obsah (podstatné náležitosti) této dohody zákon neupravuje, mělo by z ní však být zřejmé, že účastníci usilují o ukončení členského vztahu a určení okamžiku, kdy se tak má stát. Uvedení důvodů skončení členství by bylo podstatnou náležitostí obsahu dohody pouze tehdy, pokud by je některý z účastníků prohlásil za podstatné. V případě, že je člen družstva současně i v pracovním vztahu k družstvu, nemá ukončení členství vliv na trvání tohoto pracovněprávního vztahu. Opačně toto neplatí, neboť s ukončením pracovního vztahu člena družstva, který je podmínkou členství ve družstvu, dochází i k zániku jeho členství ve družstvu - viz ust. § 227 odst. 3 ObchZ.

Vystoupení z družstva je jednostranným právním úkonem (projevem vůle) člena družstva směřujícím k ukončení členství. Zákon ponechává na družstvu, aby ve stanovách upravilo lhůtu, v níž dochází po doručení písemného oznámení o vystoupení družstvu k zániku členství, stanoví však mezní hranici, kdy se tak musí stát.

Vyloučení je způsob ukončení členství ze strany družstva. Vedle důvodu k vyloučení spočívajícím v opakovaném porušování členských povinností a důvodu spočívajícím v pravomocném odsouzení člena družstva pro úmyslný trestný čin, který tento spáchal proti družstvu nebo jinému členovi družstva, zákon připouští, aby si družstvo samo do stanov zakotvilo i jiné důležité důvody pro vyloučení.

Projev vůle směřující k ukončení členství vyloučením za družstvo činí představenstvo, zákon však připouští, aby členská schůze ve stanovách tuto pravomoc svěřila jinému orgánu družstva. Projev vůle (vyloučení) musí být členovi oznámen v písemné formě. Zákon dává členovi družstva možnost odvolat se proti rozhodnutí o vyloučení ke členské schůzi družstva. Tuto možnost však nebude mít v případě, že si rozhodování o vyloučení člena družstva ve stanovách do své pravomoci vyhradila sama členská schůze. K otázce účinků vyloučení člena družstva lze uvést, že vzhledem k tomu, že vyloučení je hmotněprávním úkonem, nastávají účinky vyloučení okamžikem, kdy tento projev vůle dojde druhému účastníkovi, a to bez ohledu na případnou obranu člena družstva (tj. odvolání). Jestliže by však později členská schůze prohlásila

Nahrávám...
Nahrávám...