dnes je 24.11.2024

Input:

4.5.6 Elektrické rozvody a spotřebiče

22.1.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.5.6
Elektrické rozvody a spotřebiče

Ing. Jiří Skuhra, CSc.

Předmět revizí

Elektrický rozvod (elektroinstalace) je souhrnem zařízení k přenosu (rozvodu) elektrické energie malého a nízkého napětí nebo sdělovacích signálů. V souvislosti s revizemi jde o silové rozvody venkovních sítí, rozvody v obytných budovách spolu s elektroinstalací pevně nainstalovaných spotřebičů v obytných budovách. Elektrické rozvody začínají od připojení bytového domu k distribuční síti. Od hlavní domovní skříně je vedena část rozvodu (od přípojkové skříně až k odbočce k poslednímu elektroměru) do prostoru uvnitř objektu. Odbočkami od elektroměrů k bytovým rozvodnicím (jsou umístěny v bytech) končí domovní část elektrických rozvodů. V bytech pokračují v provedení silnoproudých rozvodů. Životnost elektrických rozvodů je závislá na způsobu jejich provedení. Z právních předpisů (zákon č. 155/2000 Sb., nařízení vlády č. 101/2005 Sb.) vyplývá povinnost provozovatele tohoto zařízení provádět na něm zkoušky a revize. Každá revize se skládá z prohlídky zařízení a příslušných měření. Revize se dělí na výchozí (u nového nebo rekonstruovaného zařízení) a na pravidelné (u stávajícího zařízení). Smyslem revizí je zajistit ochranu majetku funkčností elektrického zařízení a splnit požadavky bezpečnosti.

Struktura elektroinstalací

Elektrotechnické výrobky určené následně pro montáž do staveb (rozvaděče, jističe, domovní spínače, domovní zásuvky, proudové chrániče, vodiče, prvky pro regulaci kotlů a klimatizačních zařízení, lišty, kabelové žlaby atd.) se doposud ověřují z hlediska dodržování základních požadavků na elektrickou bezpečnost (např. elektrická pevnost, izolační odpor, hořlavost izolantů, tepelná odolnost, vzdušné vzdálenosti a povrchové cesty, základní ověření funkce atd.). Není ověřována mechanická a elektrická trvanlivost, vypínací schopnost, funkce při umístění do hraničních teplot, otřesy, chvění atd. Ověření těchto vlastností je však velmi důležité pro zajištění dlouhodobého provozu a hlavně z hlediska bezpečnosti, tzn. projevů daného výrobku po určité době provozu a po reakci na přetížení, zkraty, vypínání při přetížení apod. Z těchto důvodů je ověření těchto vlastností nutné při údržbě a revizi elektrických rozvodů, jejichž prvky jsou tyto elektrotechnické výrobky. Při revizích se řídíme předpisy, které platily v době pořízení elektrického zařízení; revizní technik může doporučit provedení nad rámec ustanovení těchto předpisů opatření, která zvýší kvalitu tohoto zařízení na úroveň stávajících předpisů.

Periodicita a životnost

Revize nových a rekonstruovaných elektrických rozvodů v bytech (izolované vodiče s jádry z mědi, nové bytové rozvodnice, nové elektroinstalační krabice) nevyžadují díky své stálosti při jmenovitém zatěžování kromě výchozí revize větší frekvenci následných kontrol. V tomto případě lze považovat za dostatečný interval revizí 5 až 10 let. V ostatních provedeních bytových rozvodů jsou problémy s dimenzí vodičů, počty zásuvkových vývodů, izolace vodičů a s užitým materiálem (staré měděné rozvody bez izolace a hliník v malých průřezech užívaných v bytových rozvodech jsou nevhodné). U periodických revizí elektrických rozvodů ve společných prostorech domu je třeba postupovat podle ČSN 33 1500 – Elektrotechnické předpisy; Revize elektrických zařízení, a ČSN 33 2000-6 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 6: Revize resp. ČSN 33 2000-6-61 Elektrické instalace budov; Část 6-61: Revize – Výchozí revize. Technické normy uvádějí i lhůty, které by neměl překročit provozovatel. Stanovená lhůta je 5 let pro zděné budovy, zkrácená lhůta přihlíží k vnějším vlivům (venku pod přístřeškem 4 roky, v korozivním prostředí 3 roky, s indikací nebezpečí výbuchu nebo požáru 1 x za 2 roky, atd.). Podle ČSN 33 1500 se lhůty nevztahují na byty, doporučuje se pro zde instalovaná elektrická zařízení interval 10 let pro provádění revizí. Životnost rozvodů podle evropského standardu je cca 30 až 40 let. Pokud jsou elektrické rozvody provedeny v základním rozsahu podle ČSN 33 2130 – Elektrotechnické předpisy; Vnitřní elektrické rozvody – jejich základní životnost (vedení, rozvaděčů, odbočných přístrojových krabic) se odhaduje na 20 let za předpokladu minimálního rozšiřování sortimentu užívaných výkonných spotřebičů. Norma obsahuje požadavky na vybavení bytů elektrickými rozvody.

Revize v bytech

S ohledem na kritický stav bytových rozvodů v bytových domech z období výstavby předválečné, válečné a poválečné až do devadesátých let minulého století, kdy se snaha o minimalizaci investičních nákladů odrazila v užívané materiálové základně, je nezbytné zavést periodické revize v bytech bytových domů. Pro byty dosud

Nahrávám...
Nahrávám...