dnes je 22.11.2024

Input:

Investujme do nájemního bydlení: MMR vydalo příručku pro veřejné investory

14.10.2024, Zdroj: MMR ČR

Pro rychlou orientaci v problematice obecní výstavby bydlení a péče o tuto oblast připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní fond podpory investic a Centrum Kvality Bydlení příručku pro inspiraci veřejným investorům. Nabízí srozumitelný návod, jak postupovat při přípravě projektu i jeho realizaci krok za krokem a také konkrétní příklady úspěšných projektů.

V politice bydlení a zvýšení jeho dostupnosti mají samosprávy nezastupitelnou roli, v posledních letech ale v Česku výstavbu bytů realizovali téměř výhradně soukromí developeři, a to hlavně ve velkých městech, kde je možné očekávat vyšší finanční návratnost. Zapojení veřejných investorů do bytové výstavby u nás dosud patřilo k nejnižším v Evropě. V souvislosti se zvyšující se poptávkou po dostupném nájemním bydlení Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí celou řadu nástrojů, které mají přípravu a realizaci bytových projektů obcím usnadnit. Jsou to ony, které dokážou nejlépe cílit na domácnosti, pro které jsou tržní nájmy nebo vlastnické bydlení méně dostupné. 

Příručku Investujeme do nájemního bydlení najdete zde ke stažení v pdf zdarma.
 
Od 1. října začal Státní fond podpory investic přijímat žádosti v programu Dostupné nájemní bydlení, který má za cíl podpořit výstavbu a rekonstrukce dostupných bytů. Obce a další subjekty mohou získat zvýhodněný úvěr nebo kombinaci dotace a úvěru až do 90 % způsobilých výdajů. Postupně pak budou tuto investici splácet z nájmů. „Je to příležitost začít s výstavbou, rekonstrukcemi nebo nákupy bytů i pro obce, které ve svém rozpočtu nemají dostatek peněz na takto rozsáhlé investice a dřív si je nemohly dovolit,” dodal Kulhánek. Kromě využití programu SFPI počítá ministerstvo i s financováním dostupného bydlení z Národní rozvojové banky. Celkem tak poskytne na podporu dostupného bydlení přes 10 miliard korun. Dalších 1,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy MMR nabídlo na přípravu projektů, architektonické nebo urbanistické studie samospráv.
 
V publikaci je řada konkrétních příkladů domácí i zahraniční praxe. Ukazují, že výstavba podporovaná z veřejných prostředků může být ekonomicky efektivní, sociálně přiměřená i architektonicky zajímavá. Její dopady jsou okamžitého i dlouhodobého charakteru – patří mezi ně ekonomicky efektivní intenzivní zástavba, energetické úspory nebo sociální

Nahrávám...
Nahrávám...