dnes je 22.11.2024

Input:

Jak správně dezinfikovat společné prostory?

8.10.2020, Zdroj: Verlat Dashöfer, Česká asociace úklidu a čištění

Podle CDC US (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických) je proti koronaviru účinný desinfekční roztok s “bělidlem” (např. SAVO, ale pozor je agresivní, způsobuje korozi) nebo alkoholové roztoky s nejméně 70% alkoholu. A samozřejmě i další prostředky, obecně určené proti virům a prodávané v drogeriích.

Dle doporučení se mají společné prostory vytírat minimálně 2x denně, dle frekvence osob. Pokud je frekvence 500 osob, pak by mělo docházet k úklidu ještě častěji (např. každou hodinu). Stejně tak jím otírat všechny plochy, kde dochází ke kontaktu dotykem ruky (kliky, zvonky, tlačítka výtahů apod.).

Dezinfekce míst ve společných prostorech domu má dvě roviny:

  • aerosol (vzduch) k potlačení kapénkové infekce a
  • dezinfekce povrchů.

Frekvence antivirových opatření  se řídí dobou přežití viru

Aerosol 3 hodiny, kliky, zábradlí  a další vybavení z mědi 8 hodin, nerezavějící ocel 24 hod, plasty 48 hodin, papír 24 hodin. Sebelepší dezinfekce, např. výtahů a jiných veřejných prostor je účinná jen krátce – do doby zaschnutí příslušného dezinfekčního činidla. Tedy, výtahy a další společné prostory v domě by bylo vhodné dezinfikovat  několikrát denně – s odstupem několika hodin. Téměř všechna běžná dezinfekční činidla mají smrtící účinek na viry a je třeba je ředit (či neředit) dle návodu.

Efekt je časově velice limitovaný. Daleko důležitější je prevence.

Metodická doporučení pro účinnou dezinfekci povrchů v souvislosti s COVID -19 – koronavirem

Aby úklid, resp. čištění, bylo účinné, je nutné zachovat následující postupy:

Drobné povrchy a podlahy:

1. Povrchy nejdříve zbavit například drobků, papírů, vlasů a prachu na sucho, tedy buď setřením suchou utěrkou – prachovkou, nebo vysátím vysavačem.

2. Povrchy na vlhko otřít běžným přípravkem (například na bázi alkoholu) a odstranit ohmaty, skvrny a ostatní ulpělé nečistoty.

Pokud je přípravek na bázi alkoholu není nutné povrch znovu otírat.

V případě, že tyto dva kroky neprovedete, nebude povrch následně zdezinfikovaný, jelikož se nevytvoří jednolitý účinný dezinfekční film.

3. Povrch setřít utěrkou/mopem navlhčené/ namočené v dezinfekčním roztoku s VIRUCIDNÍM účinkem. A to nejdříve po obvodu, a poté systémově uvnitř. Není nutné povrchy příliš máčet. Povrch nechat oschnout, případně po době působení otřít do sucha. Po dobu působení dezinfekčního roztoku nevstupovat, nebo nesahat na dezinfikovanou plochu.

Je velmi důležité dodržet poměr ředění a dobu působení, resp. expirace, jinak nebude dezinfekce účinkovat!

Ředění dezinfekčních roztoků je nutné věnovat maximální pozornost. Při použití roztoku o nízké koncentraci je dezinfekční účinnost nedostatečná, při zbytečně vysoké koncentraci může dojít k poškození dezinfikovaného materiálu, cena dezinfekčního roztoku je vysoká a nemá správný účinek. S úspěchem se využívají různá dávkovací zařízení např.: sklenička 200 ml nebo g, lžíce 10 – 12 ml nebo g, lžička 5 – 7 ml nebo g. V případě, že dezinfekční prostředek nebude působit dostatečně dlouhou dobu podle návodu, nedojde k dezinfekci, protože se nevytvoří celiství dezinfekční film.

Zásadním předpokladem účinnosti prováděné práce je používání čistých pomůcek, utěrek nebo mopů, ale i roztoků a zachování doby působení podle návodu dané dezinfekce.

Stěny a velké svislé plochy:

1. Svislé plochy nastříkáme buď tlakovým rozprašovačem nebo napěňovačem s odmašťovacím přípravkem (např. na bázi alkoholu). Pak nanesený roztok/pěnu rozetřeme buď rozmývákem na okna, nebo čistým podlahovým mopem, v případě ulpělých skvrn držákem padu s bílým padem.

2. Následně pak celou plochu setřeme vlhkým čistým mopem navlhčeným čistou vodou. Není nutné povrch přemočit, je nutné jen otřít nečistoty a chemický prostředek. Povrch buď necháme uschnout, nebo setřeme do sucha opět čistým návlekem.

3. Následně na  povrch  opět  nastříkáme,  nebo  setřeme  virucidní dezinfekci tak, aby byl povrch zcela pokrytý. Dezinfekci lze opět aplikovat i namočeným čistým mopem nebo rozmývákem.

Opět je nutné dodržet poměr ředění a dobu působení, resp. expirace! A je zásadní používat čisté mopy, pady, rozmýváky a především roztoky.

Mytí a dezinfekce rukou:

Při mytí rukou nesmí být na rukou prstýnky a na zápěstí hodinky. Pro dezinfekci rukou je nutné ruce napřed umýt a následně zdezinfikovat. Mytí i dezinfekci je nutné dělat alespoň 30 vteřin a každý pohyb správného mytí pětkrát opakovat. Antibakteriální gely nemají požadovanou účinnost a otření rukou těmito gely bez předešlého umytí nemá daný účinek.

Mgr.Irena Bartoňová Pálková

předsedkyně představenstva České asociace úklidu a čištění z.s.

vicepresidentka Hospodářské komory ČR

Výzva k používání výtahů

Prosíme, abyste:

  • při používání výtahu a dveří, zejména klik a ovladačů výtahu, používali vždy ochranné pomůcky (látku) a nesahali na kliky a ovladače výtahu bez ochrany,
  • výtah používali pouze jednotlivě, pokud už někdo ve výtahu je, nepřistupujte prosím, počkejte na prázdnou kabinu,
  • udržujte odstup od dalších osob 2m, pokud to prostory nedovolují, tak vyčkejte, až se vyprázdní,
  • pokud můžete, používejte roušky i pro pohyb v domě.

Četnost úklidu výtahů za použití desinfekčních prostředků bude navýšena, nově budou denně desinfikovány ovládací prvky výtahu a další místa častého dotyku.

Dokumenty

  • Leták České asociace úklidu a čištění
  • Informační leták Krajské hygienické stanice Zlínského kraje k desinfekci
  • Leták KHS Moravskoslezského kraje: Účinnost dezinfekčních přípravků (DP) na koronavirus
  • Zákon č. 324/2016 Sb., o biocidních přípravcích a účinných látkách

SAVO a jeho použití na desinfekci

Zdravotníci doporučují využít k dezinfekci společných prostor domu chlornan sodný. Tedy všem dobře známé Savo (Original), jež likviduje jak bakterie, tak viry.

POZOR: Při použití SAVA není vyloučeno, že by mohlo dojít k poškození nerezových zvonkových tabel, nerezových kabin výtahů včetně kabinových a vstupních dveří, poštovních schránek, případně i dojít k ukončení záruk.

Dezinfekce na ruce

  • Lihová lékárenská dezinfekce
    • Rozhodnutí - nahrazení přílohy rozhodnutí Souhrn vlastností Lihová lékárenská dezinfekce (PDF, 1746Kb)
  • IPA
    • Rozhodnutí - nahrazení přílohy rozhodnutí Souhrn vlastností biocidní přípravek IPA (PDF, 1726Kb)
  • AntiCOVID
    • Rozhodnutí o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání s účinnou látkou ethanol - Anti-COVID (PDF, 197Kb)
    • Souhrn vlastností biocidního přípravku Anti-COVID (PDF, 266Kb)
    • Výrobci dezinfekce podle receptury WHO 31. 3. 2020 [docx, 38 kB]

Dezinfekce Anti-COVID, kterou podle receptury WHO začaly operativně vyrábět české firmy, se už distribuovalo víc než 4,2 miliony litrů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) řeší nedostatek dezinfekce, který pociťují zákazníci i instituce. Pro potřeby státu na základě vládního usnesení MPO uzavřelo smlouvy se 14 výrobci dezinfekce, a protože výrobní kapacity nestačily pokrýt poptávku, umožnilo už v březnu ve spolupráci s ostatními resorty tuzemským firmám vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Dezinfekci Anti-COVID mohou výrobci, pokud mají volnou kapacitu, prodávat i dalším subjektům, dosud tak celkově distribuovaly více než 4,2 miliony litrů dezinfekce. Vzhledem k tomu, že poptávka je stále vysoká, o výjimku žádalo velké množství firem. I proto, že výroba Anti-COVIDu je omezena mj. trváním nouzového stavu, umožnilo Ministerstvo zdravotnictví od 24. března 2020 vyrábět dezinfekci na ruce podle receptury WHO všem subjektům, které podají do Registru chemických látek a prostředků oznámení obsahující:

  • základní informace o dodavateli a výrobci přípravku a výrobci účinné látky
  • složení přípravku dle specifikace Světové zdravotnické organizace
  • testy účinnosti zveřejněné na stránkách Státního zdravotního ústavu
  • návrh štítku přípravku a bezpečnostního listu
Přípravky pro dezinfekci rukou v České republice distribuované pod názvem
Nahrávám...
Nahrávám...