dnes je 21.11.2024

Input:

Požadavky na instalaci a provoz wallboxu dle aktuální metodiky

27.2.2023, Zdroj: MMR ČR, MPO ČR

Dobíjení elektromobilů se obecně řídí zákonem č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona je dobíjecí stanicí kompaktní zařízení vybavené jedním nebo více dobíjecími body, které mají stejného vlastníka jako toto zařízení (§ 2 písm. n) zákona) a dobíjecím bodem zařízení, které umožňuje dobíjet v určitém okamžiku jedno elektrické vozidlo nebo u něhož je v určitém okamžiku možno provést výměnu baterie u jednoho elektrického vozidla, a jehož hlavním účelem je dobíjení elektrického vozidla (§ 2 písm. o) zákona).

Podle § 1 odst. 2 se zákon nevztahuje na:

  1. dobíjecí stanice, které jsou připojeny a užívány pro bezúplatné dobíjení elektrických vozidel v odběrném místě nepodnikající fyzické osoby,
  2. dobíjecí stanice pro dobíjení elektrických vozidel v odběrném místě bytového družstva nebo společenství vlastníků jednotek výhradně pro členy tohoto družstva nebo společenství nebo pro uživatele družstevního bytu tohoto družstva nebo jednotky tohoto společenství,
  3. dobíjecí stanice s výkonem do 3,7 kW, které jsou určené pro dobíjení jednostopých elektrických vozidel.

Pokud je tedy zvažována instalace a provoz wallboxu, je třeba nejprve ověřit:

  • Výkon wallboxu – instalace běžného wallboxu, při které nejsou prováděny stavební úpravy, nepodléhá stavebnímu řízení podle stavebního zákona
  • Úplatnost dobíjení z wallboxu – pokud wallbox bude používat pouze omezená skupina uživatelů, kteří hradí pouze související náklady, nepodléhá wallbox registraci podle zákona o pohonných hmotách.

Běžným dobíjecím bodem je dobíjecí bod, který umožňuje přenos elektřiny do elektrického vozidla s výkonem do 22 kW – s výjimkou wallboxu do 3,7 kW umístěných v domácnostech nebo jejichž hlavním účelem není dobíjet vozidla, pokud nejsou veřejně přístupná (§ 2 písm. p) zákona). Vysoce výkonným dobíjecím bodem je dobíjecí bod, který umožňuje přenos elektřiny do elektrického vozidla s výkonem vyšším než 22 kW (§ 2 písm. q) zákona).

Standardní wallbox je samostatný výrobek ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. Splnění shody s technickými požadavky je vyjádřeno označením CE na wallboxu. Při pořízení wallboxu je nutné zkontrolovat, zda takové označení na wallboxu je uvedeno.

Instalace wallboxu v bytovém domě a mimo bytový dům

1. Instalace wallboxu v objektu bytového domu – z pohledu stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů se instalace wallboxu posuzuje takto:

  • Pokud instalace wallboxu nevyžaduje stavební úpravy a plní současně ustanovení § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona (viz níže), pak wallbox nespadá pod režim stavebního zákona.
  • Pokud instalace wallboxu vyžaduje stavební úpravy v rozsahu § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona (tzn., že se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání, provedení rozvodů nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost, nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou, a plní současně § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona), pak wallbox nespadá pod režim stavebního zákona.
  • Pokud instalace wallboxu v objektu vyžaduje stavební úpravy a wallbox plní současně § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona, pak související stavební úpravy podléhají buď ohlášení (§ 104 SZ) nebo povolení (§ 108 SZ).
  • Pokud instalace wallboxu v objektu vyžaduje stavební úpravy a wallbox neplní § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona, pak záměr podléhá režimu povolení podle stavebního zákona (§ 108 SZ).

2. Instalace wallboxu mimo objekt bytového domu – z pohledu stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů se posuzuje umístění záměru (§ 76 SZ) a povolení záměru (§ 108 SZ).

  • Pokud instalace wallboxu nevyžaduje nové inženýrské sítě (dále také „IS“) a plní současně § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona, pak wallbox nepodléhá režimu stavebního zákona.
  • Pokud instalace wallboxu vyžaduje nové IS a plní současně § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona, pak nové IS podléhají režimu umístění (§ 76 SZ).
  • Pokud instalace wallboxu vyžaduje nové IS a neplní současně § 79 odst. 2 písm. u) stavebního zákona, pak záměr jako celek podléhá režimu umístění záměru (§ 76 SZ) a povolení záměru (§ 108 SZ).

Volný režim instalace wallboxu

Instalace a provoz wallboxu spadá z hlediska stavebních předpisů pod volný režim a nepodléhá rozhodnutí o umístění stavby ani územnímu souhlasu, stavebnímu povolení ani ohlášení, ani kolaudačnímu rozhodnutí ani kolaudačnímu souhlasu, pokud

  1. wallbox je běžnou dobíjecí stanicí (tj. do 22 kW a v nekomerčním provozu),
  2. při instalaci wallboxu (vč. souvisejících rozvodů) se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, ,
  3. nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby,
  4. provedení rozvodů nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby,
  5. nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou, a
  6. nejedná se o zřízení energetické přípojky včetně připojení odběrných zařízení vedených mimo budovu nebo o připojení staveb plnících doplňkovou funkci ke stavbě hlavní na rozvodné sítě (tj. wallbox představuje součást technologického zařízení budovy).

I při instalaci wallboxu ve volném režimu je stavebník povinen zjistit si informace o existenci podzemních staveb technické infrastruktury (tzn. inženýrských sítí) a zajistit jejich ochranu, pokud instalace wallboxu vyžaduje provedení zemních prací nebo terénních úprav[3] (zejména v případě instalace wallboxu mimo bytový dům u parkovacího stání).

Režim územního souhlasu

Územní souhlas je nutný k instalaci wallboxu a souvisejících rozvodů mimo objekt bytového domu v těchto případech:

  1. wallbox v rámci nově umisťované stavby o zastavěné ploše do 25 m2 a do 5 m výšky (§ 96 odst. 2 písm. a) SZ, § 103 odst. 1 písm. e) bod 1 SZ),
  2. wallbox v rámci nově umisťované stavby umístěné v uzavřených prostorech ohraničených existujícími budovami, pokud odpovídá jejich způsobu užívání, nemění se vnější půdorysné ohraničení a výškové uspořádání prostoru (§ 96 odst. 2 písm. e) SZ),
  3. wallbox je stavebním úřadem posouzen jako výrobek plnící funkci stavby[4] (§ 103 odst. 1 písm. e) bod 16 SZ).

V případě pochybností lze místně příslušný stavební úřad požádat o územně plánovací informaci podle § 21 stavebního zákona. Stavební úřad musí do 30 dnů poskytnout informace o tom, zda je ke zřízení wallboxu potřebné územní rozhodnutí či územní souhlas, a sdělit podmínky pro jejich vydání.

Technické požadavky na instalaci wallboxu

Při instalaci a provozu wallboxu je třeba splnit technické požadavky na stavby, a to i  v případě volném režimu instalace wallboxu podle SZ. Vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, stanoví pro běžný wallbox na střídavý proud (tj. s výkonem do 22 kW) povinnost vybavit stavbu alespoň zásuvkami nebo vozidlovými zásuvkovými přípojkami s jedním kolíkem a dvěma dutinkami v souladu s normovými hodnotami dle ČSN EN 62196-2 Vidlice, zásuvky, vozidlová zásuvková spojení a vozidlové přívodky – Nabíjení elektrických vozidel vodivým připojením – Část 2: Požadavky na rozměrovou kompatibilitu a zaměnitelnost pro přístroje s kolíky a dutinkami na střídavý proud.

Požární předpisy stručně v příspěvku Rozhodování SVJ o instalaci wallboxů anebo detailně v

Nahrávám...
Nahrávám...