Mgr. Adriana Kvítková
Smlouva o ubytování je smlouva, ze které vznikne ubytovanému právo na poskytnutí přechodného ubytování od ubytovatele a ubytovateli vznikne právo na odpovídající odměnu. Právo vzniká na dobu dohodnutou nebo na dobu vyplývající z účelu ubytování. Ubytovací smlouva nepodléhá ochraně tak jako smlouva nájemní. Předmětem smlouvy o ubytování je nejen poskytnutí vymezeného prostoru k užívání (pokoj v hotelu či ubytovně), ale i poskytnutí služeb s ubytováním spjatých.
NahoruPráva a povinnosti ubytovaného
Ubytovaný má právo užívat prostory, které mu byly k ubytování vyhrazeny, jakož i užívat společné prostory ubytovacího zařízení a využívat služeb, jejichž poskytování je s ubytováním spojeno. Prostory vyhrazené k ubytování musí být předány ve stavu způsobilém pro řádné užívání. Povinností ubytovatele je zajistit, aby ubytovaný mohl svá práva vykonávat, aniž by byl ve svých právech rušen (např. hlukem). Ubytovaný má na druhou stranu povinnost zdržet se takového jednání, které by bylo v rozporu s řádným užíváním. Ubytovaný též nemůže provádět žádné podstatné změny v prostorech ubytovatele.
Ubytovatel je dle § 2945 až 2949 NOZ odpovědný za vnesené či odložené věci.
Pokud jde o odpovědnost za odložené věci, odpovídá ubytovatel za poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil (popřípadě vlastníku věci), pokud byla věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle odkládají. Vznikne-li ubytovanému škoda, musí ji u ubytovatele uplatnit bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 15 dnů po dni, kdy se o škodě musel dozvědět, jinak nemusí soud právo na náhradu škody přiznat.
V rámci odpovědnosti za škodu na vnesených věcech odpovídá ubytovatel za škodu na věcech, které ubytovaný vnesl do prostor vyhrazených k ubytování nebo k uložení věci, popřípadě na věcech, které tam byly pro ubytovaného vneseny. Této odpovědnosti se může ubytovatel zprostit, prokáže-li, že by škoda vznikla i…