dnes je 29.4.2025

Input:

Funkční období člena výboru společenství vlastníků nebo předsedy SVJ

20.3.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Volbu členů výboru nebo předsedy výboru upravuje především ustanovení § 1208 NOZ, které stanoví, že členy volených orgánů volí a odvolává shromáždění. Volba či odvolání členů výboru nebo předsedy společenství jiným orgánem společenství nepřichází do úvahy.

Nevyžadují-li stanovy společenství vlastníků vyšší počet hlasů, volí shromáždění členy výboru nebo předsedu společenství vlastníků prostou většinou hlasů vlastníků přítomných na zasedání shromáždění ( § 1207 NOZ).

První členové výboru

Výjimku tvoří první členové výboru (první předseda společenství vlastníků) po založení společenství. Tito nejsou totiž voleni shromážděním, ale jsou určeni ve stanovách společenství (§ 1200 NOZ).

Volba členů výboru (předsedy společenství vlastníků) je většinou účinná okamžikem, kdy shromáždění dotyčnou osobu do funkce zvolí. Účinnost volby však může být odložena na později, např. na dobu, kdy zanikne současným členům výboru funkční období. Účinky volby vůči konkrétní osobě však nastávají až okamžikem, kdy se tato osoba o svém zvolení dozví a vysloví s ním souhlas.

Funkční období; zánik funkce

Uplynutím funkčního období funkce člena voleného orgánu společenství vlastníků zaniká, a to i navzdory skutečnosti, že doposud nejsou zvoleni noví členové tohoto orgánu (k tomu např. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 7.10.1998 sp. zn. 1 Odon 110/1997).

Určení délky funkčního období volených orgánů společenství je obligatorní náležitostí stanov společenství. Zákon neurčuje pro společenství vlastníků ani minimální, ani maximální délku funkčního období členů volených orgánů. Je tedy pouze na společenství, jak dlouhé funkční období si pro členy volených orgánů určí. Vymezení délky funkčního období ve stanovách musí být dostatečně určité, nelze proto ve stanovách uvést, že se jedná například o funkční období v délce maximálně pěti let, a konkrétní funkční období určit vždy pro každého člena voleného orgánu individuálně.

Pro každého člena výboru se počítá funkční období samostatně, tj. funkce nemusí všem členům výboru zaniknout ve stejný okamžik. Stanovy v tomto směru však mohou určit jiná pravidla, když mohou například určit, že všem členům výboru zaniká funkční období vždy společně.

Pravidla pro počítání funkčního období je třeba hledat v § 605 odst. 2 NOZ, dle kterého platí, že konec doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se doba počítá.

Nahrávám...
Nahrávám...