dnes je 22.12.2024

Input:

Aktivita podniku a jeho tržní hodnota

30.11.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

901
Aktivita podniku a jeho tržní hodnota

Petra Masláková

1. Aktivita podniku

Aktivitou podniku rozumíme postupnou přeměnu investovaného kapitálu do výroků určených k prodeji a následně jejich prodej, vznik pohledávek a po jejich splacení získání peněžních prostředků.

Objem a doba, po kterou je kapitál vázán v jednotlivých formám majetku společnosti, jsou důležité pro zjištění objemu kapitálu nutného k realizaci činnosti podniku i k získáni zisku.

Na začátku procesu vždy stojí kapitál v peněžní formě, ta se postupně během výrobního a prodejního procesu v podniku přetváří až na konci by měly být znovu peníze. Ty by měly být vyšší právě o zisk.

 

Jednotlivé položky aktiv mají svůj specifický charakter:

  • různý vliv na finanční situaci podniku,

  • stálá aktiva se přeměňují postupně, oběžná rychle,

  • každá z položek oběžných aktiv vyžaduje zvláštní režim řízení,

  • všechny položky jsou vzájemně propojeny – má-li některá z položek aktiv problémy, ty se rychle přenesou i do dalších oblastní.

Příklad:

Problémy nastaly v oblasti prodeje a pohledávek – snížily se tržby, některé pohledávky nejsou včas spláceny. Tyto potíže se přenesou i do oblastí nákupu – snížení množství finančních prostředků, která má firma k dispozici, vyvolá potíže s nákupem zásob a úhradami splatných závazků.

Následkem těchto potíží se zpomalí celý proces přeměny kapitálu, čímž se sníží i rentabilita vloženého vlastního kapitálu.

Naopak povede-li se optimalizovat tok kapitálu v prodejní oblasti, pozitivně se to odrazí i dalších oblastech a nakonec i v rentabilitě.

Oběžná aktiva

Výše oběžných aktiv závisí na oblasti, ve které má podnik svou hlavní činnost, ale i na technologiích, podnikatelské strategii, konkurenci, odběratelům, dodavatelům apod.

Z toho, co jsme zde popsali je jasné, že optimalizace kapitálu patří k základním úkolům finančního řízení podniku. Slouží k ní poměrové ukazatele aktivity.

2. Poměrové ukazatele aktivity podniku

Poměrové ukazatele aktivity podniku měří relativní vázanost kapitálu v jednotlivých položkách aktiv. Proto v nich poměřujeme položku aktiv (hlavně oběžných aktiv) proti tržbám (penězům na konci přeměny aktiv). Snažíme se s jejich pomocí změřit schopnost společnosti využívat investované peněžní prostředky.

Pomocí poměrových ukazatelů aktivity podniku hledáme odpověď na otázku, jak podnik hospodaří s aktivy (popř. jednotlivými položkami aktiv).

Na vázanost kapitálu v jednotlivých položkách aktiv se můžeme dívat ze dvou pohledů:

1. jako na dobu obratu – dobu, po kterou je kapitál v položce vázán, vyjádřeno v počtu dní, části období apod.,

 

Takto vypočítaný ukazatel vyjde jako zlomek sledovaného období. Chceme-li dostat údaj ve dnech, musíme vypočtenou hodnotu vynásobit počtem dní v roce (365).

2. jako rychlost obratu – neboli počet obrátek, kolikrát se za určitý časový úsek daná položka obrátí ve zkoumaném objemu dosažených tržeb.

 

 

Omezení ukazatelů

Opět je problémem, že porovnáváme dvě položky s různou charakteristikou – položky aktiv jsou stavovou veličinou a tržby tokovou. Pokud budeme chtít údaj zpřesnit, můžeme vypočítat průměrný stav položky aktiv za období a ten pak do ukazatelů dosadit.

Nejčastěji dobu obratu a jeho rychlost zkoumáme u:

  • pohledávek,

  • zásob,

  • závazků,

  • popř. celkových aktiv či jiných položek.

1. Pohledávky

Doba obratu pohledávek

Doba obratu pohledávek zkoumá délku časového úseku, za který pohledávky projdou celým cyklem a přemění se na peněžní prostředky.

Odpovídá na otázku, jak dlouho je kapitál vázán v pohledávkách. I na otázku, zda je společnost schopna včas inkasovat své pohledávky.

 

Doporučený výsledek ukazatele

Čím je vypočtená hodnota nižší, tím kratší je doba obratu, což znamená, že podnik rychle získává peníze za své pohledávky a tyto peníze může ihned využít k dalším

Nejnovější
více článků
Nejčtenější články
více článků
Nahrávám...
Nahrávám...