701
Hospodaření se svěřeným kapitálem a schopnost splácet závazky
Petra Masláková
Nahoru1. Finanční analýza poměrovými ukazateli
Poměrové ukazatele
Nejčastěji využívanými ukazateli jsou právě poměrové ukazatele. Je tomu tak proto, že jsou využívány jak samostatně, tak v soustavách ukazatelů. Data, která jsou pro jejich výpočet nutná jsou přístupná interním i externím uživatelům.
Výhody analýzy poměrovými ukazateli:
-
Malá časová náročnost, přitom však může ukázat na hlavní problémové oblasti podniku a dát podnět k jejich hlubší analýze.
-
Poměrové ukazatele lze využít pro mezipodnikové srovnávání.
-
Na základě poměrové analýzy lze predikovat nutná opatření a zároveň předpovědět jejich důsledky.
Poměrový ukazatel, jak už vypovídá jeho název, se vypočítává jako poměr jedné nebo více účetních položek ze základních účetních výkazů k jiné účetní položce (nebo více položkám).
Poměrové ukazatele můžeme rozlišovat např. podle účetních výkazů, ze kterých jsou čerpána data pro jejich výpočet:
1. ukazatele majetkové a kapitálové struktury
… zdrojem dat je rozvaha,
… nejčastěji zkoumáme likviditu podniku, popř. zadluženost (kapitálovou strukturu)
2. ukazatele tvorby zisku (výsledku hospodaření)
… základním zdrojem dat je výkaz zisku a ztráty,
… zkoumají strukturu nákladů a výnosů a strukturu zisku (hospodářského výsledku) podle oblasti, kde byl zisk vytvořen
3. ukazatele založení na peněžních tocích v podniku
… zde je zdrojem dat výkaz cash-flow,
… sledují pohyb finančních prostředků v podniku
Podle zaměření ukazatele je můžeme členit na ukazatele:
Povšimněte si, že jsou to zároveň hlavní hlediska hodnocení finančního zdraví podniku!
Hodnoty získané výpočtem ukazatelů
Interpretace vypočtených hodnot vychází, buďto z finanční teorie, která stanovuje doporučené hodnoty ukazatelů (např. u likvidity), nebo naopak z finanční praxe.
Oba přístupy mají svá omezení:
-
finanční teorie stanovuje doporučené hodnoty bez ohledu na objektivní podmínky hospodaření podniků,
-
finanční praxe se musí opřít o nějakou normu vytvořenou reálným fungováním podniku.
Při interpretaci na základě praktických zkušeností můžeme vyjít:
1. z norem obvyklých v daném odvětví podnikání – problém nastává pokud podnik podniká v různých odvětvích najednou, je otázkou, jak tyto normy byly stanoveny, tj. zda byl použitý dostatečně reprezentativní vzorek podniků, dochází ke statistickým zkreslením, firmy, které byly zahrnuty do vzorku mohou mít jinou metodiku výpočtů apod.
2. z norem, které se vytvořily v podniku během jeho vlastního fungování – jde pak o několikaletý průměr vypočtených hodnot, problémem může být právě neexistence srovnání s jinými podniky, tj. nevíme, zda zrovna náš podnik nedělá již dlouho stejnou chybu
3. z norem, které vedení podniku stanovilo v rámci podnikové strategie a finančního plánování
Nahoru2. Ukazatele likvidity
Likvidita složky majetku
Likvidita jakékoliv složky majetku podniku vyjadřuje schopnost této složky rychle a bez velkých nákladů (velké ztráty) přeměnit se na peněžního hotovost, kterou pak lze použít na úhradu závazků firmy.
Likvidita podniku
Likviditou podniku je chápána schopnost podniku dostat v čas v plné výši svým závazkům.
Co může pro podnik znamenat nedostatek likvidity?
1. Podnik není schopen využívat všech možností, které se mu nabízejí v podnikání.
2. Podnik není schopen dostát svým závazkům. Při špatném vývoji to může vést až k platební neschopnosti a následně i k bankrotu a ukončení činnosti.
Jaký je postoj jednotlivých zadavatelů finanční analýzy k likviditě?
Vedení podniku – pro management může nedostatek likvidity skutečně znamenat předzvěst snížení ziskovosti podniku, nedostatečného využívání nabídnutých příležitostí, popř. ztrátu kapitálových investic.
Majitelé – ti mohou dávat přednost nižší úrovni likvidity. Je tomu tak proto, že oběžná aktiva, tedy velmi likvidní část aktiv, v podstatě představují neefektivní vázanost finančních prostředků (peníze jsou vázány např. v zásobách), což v konečném důsledku může snížit rentabilitu vlastního kapitálu.
Věřitelé podniku – pro věřitele podniku může nedostatek likvidity znamenat hrozící odklad splácení (např. úvěru, či úroků z úvěru), v nejhorších případech i ztrátu celého zapůjčeného kapitálu.
Odběratelé a dodavatelé podniku – ač stojí na opačných pólech podnikatelského procesu, je pro ně nízká úroveň likvidity stejným znamením. Může pro ně ukazovat na omezenou schopnost podniku dostát svým smlouvám a závazkům. Na konec může dojít i k ukončení obchodních vztahů či ztrátě zakázek.
Sledování likvidity podniku je tedy důležité pro udržení finanční rovnováhy podniku, protože podnik s dostatečnou úrovní likvidity je schopen dostávat svým závazkům. Úroveň likvidity však nesmí být příliš vysoká, protože pak podnik nevyužívá všechny možnosti vedoucí ke zhodnocování vlastního kapitálu. Nutná je tedy vyváženost mezi zhodnocováním kapitálu a schopností dostát včas svým závazkům.
Poměrové ukazatele likvidity můžete běžně…