201
Odkud čerpáme data pro finanční analýzu? Kde najdeme přehled majetku a zdrojů financování podniku?
Petra Masláková
Nahoru1. Zdroje dat pro finanční analýzu
Zdroje dat pro finanční analýzu
Jak už jsme zmínili výše, je mnoho zdrojů dat pro finanční analýzu, ale tím nejčastějším jsou účetní výkazy.
Chceme-li finanční analýzou získat kvalitní výsledky, musíme klást důraz na dobrou kvalitu vstupních dat. Základním vodítkem je přesnost a úplnost.
V praxi to znamená, že pokud je účetnictví vedeno v pořádku podle právními předpisy stanovených pravidel, získáme přesná a kvalitní data. O úplnost dat se musíme postarat sami. Podle stanovených cílů finanční analýzy, musíme sesbírat všechny dostupné informace.
Proces sestavování účetních výkazů se nazývá účetní závěrka (viz 1. lekce). Její pravidla jsou dána právní předpisy a ty umožňují sestavit účetní výkazy v plném rozsahu nebo v zjednodušené formě (pro ulehčení některým účetním jednotkám).
Zpravidla se sestavuje řádná účetní závěrka, která probíhá ke konci každého účetního období. V některých případech je však nutné provést tzv. mimořádnou účetní závěrku (např. při skončení povinnosti vést účetnictví – ukončení podnikatelské činnosti, při likvidaci apod.).
Účetní výkazy
Souhrnné výstupní přehledy, které poskytují informace o poměrech firmy pro různé uživatele.
1. finanční účetní výkazy
Sestavují se na základě pravidel daných právním předpisem (viz 1. lekce). Poskytují informace především externím uživatelům o stavu podniku - struktuře majetku, zdrojích krytí (financování), tvorbě a následného využití hospodářského výsledku (zisku) a o průběhu peněžních toků. Sestavují se minimálně jedenkrát ročně a jsou základním zdrojem dat pro finanční analýzu.
2. vnitropodnikové účetní výkazy
Nemají závaznou právní úpravu. Sestavují se na základě individuálních potřeb podniku. Pokud jsou využity při finanční analýze, mohou její výsledky značně zpřesnit. Zpravidla se sestavují častěji, než jedenkrát ročně. Např. kalkulační listy apod.
Zopakujme si, co je základním smyslem finanční analýzy:
- ověřit si, jak je na tom firma s finančním zdravím,
- na základě získaných dat vypracovat finanční plán pro její budoucí rozvoj.
Základní účetní výkazy pro finanční analýzu:
- Rozvaha
- Výkaz zisku a ztráty
- Cash-flow (výkaz o tvorbě a použití peněžních prostředků)
Právní předpis stanoví závaznou strukturu rozvahy a výkazu zisku a ztráty. Pro analýzu to znamená, že tyto dva výkazy musí mít obdobnou strukturu ve všech účetních jednotkách na území ČR. Analytikovi se tak zjednodušuje první letmé porovnání společností. Výkaz cash-flow nemá závaznou strukturu.
Všechny účetní výkazy sestavují k jednomu dni, zpravidla jde o poslední den kalendářního či hospodářského roku. Tento den se jmenuje rozvahový den.
Audit
Společnosti musí podle obchodního zákoníku nechat svou účetní závěrku ověřit auditorem a tyto ověřené informace pak zveřejňují v obchodním věstníku. (Další potenciální zdroj informací). Provádění auditu společnosti znamená prověření účtů, firemních knih a další evidence odbornými znalci či firmami. O provedeném auditu je na konci činnosti vydána zpráva auditora. Tzv. výrok auditora vyjadřuje jeho názor na kvalitu účetní závěrky, tj. na to zda věrně zobrazuje realitu hospodaření a stavu majetku.
Výroční zpráva (viz. příloha)
Tyto společnosti navíc zhotovují a zveřejňují výroční zprávu, která informuje majitele a externí uživatele (investory, obchodní partnery, finanční instituce apod.) o majetku, financích a příjmech společnosti. I výroční zprávu ověřuje auditor.
Nahoru2. Rozvaha – její obsah a využití při finanční analýze
Je vyjádřením stavu majetku podniku a zdrojů jeho krytí (financování) k určitému datu (rozvahovému dni). Dává základní přehled o majetku podniku v okamžiku sestavení účetní závěrky (statický výkaz).
Někdy se také uvádí jako bilance aktiv a pasiv, suma aktiva a pasiv či aktiva a pasiva. Vždy je tím míněn stejný účetní výkaz.
Z dat v rozvaze můžeme získat představu především o:
- stavu majetku podniku – jaké jsou druhy majetku, které podnik vlastní, jak je majetek oceněn, jaká je míra jeho opotřebení, rychlost jeho obratu, popř. zda je optimálně rozložen,
- zdrojích financování majetku – zajímá nás, jaký je poměr mezi vlastními a cizími zdroji a struktura…