Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Monika Schön
Institut oddělení ze spoluvlastnictví je v občanském zákoníku upraven velmi stručně. V ustanovení § 1140 odst. 2 je upraveno právo spoluvlastníka kdykoli žádat o oddělení ze spoluvlastnictví (za tam stanovených podmínek), v ustanovení § 1157 je pak pouze konstatováno obdobné použití ustanovení § 1154 až § 1156 (nikoli však již ustanovení § 1141 až § 1149) pro případ odkladu oddělení ze spoluvlastnictví. S ohledem na to lze pouze dovozovat, co bylo úmyslem zákonodárce, když do právní úpravy institut oddělení ze spoluvlastnictví zavedl.
Oddělení ze spoluvlastnictví
Obecnou úvahou lze dospět k závěru, že oddělení ze spoluvlastnictví připadá v úvahu pouze tam, kde je původně společenství alespoň tří spoluvlastníků. V případě dvou spoluvlastníků by totiž oddělení ze spoluvlastnictví fakticky znamenalo likvidaci spoluvlastnictví, nikoli tedy "pouhé" oddělení ze spoluvlastnictví s následným pokračováním spoluvlastnického vztahu v užším okruhu spoluvlastníků.
Odklad oddělení ze spoluvlastnictví a jeho zřízení
Dále z ustanovení § 1157 lze dovodit, že zachování spoluvlastnického vztahu v dosavadní podobě s dosavadním okruhem spoluvlastníků po určitou dobu (případně za určitých podmínek) lze dosáhnout nejenom odkladem zrušení spoluvlastnictví podle ustanovení § 1154 až § 1156, ale lze dosáhnout též odkladu oddělení ze spoluvlastnictví, tj. vyloučit, aby se po určitou dobu či za určitých podmínek zmenšil okruh spoluvlastníků.
S ohledem na obdobné (srov. ustanovení § 1157) použití ustanovení § 1154 až § 1156 lze takového odkladu dosáhnout dohodou spoluvlastníků, rozhodnutím soudu či pořízením pro případ smrti, a to ve všech případech za podmínek uvedených u odkladu zrušení spoluvlastnictví v ustanovení § 1154 až § 1156.
Forma dohody či pořízení pro případ smrti
Dohoda spoluvlastníků bude vyžadovat formu veřejné listiny s případným zápisem poznámky odkladu u nemovitých věcí zapsaných v katastru nemovitostí (srov. ustanovení § 1157 a § 1154 odst. 3, § 23 písm. u) zákona č. 256/2013 Sb., katastrálního zákona), u pořízení pro případ smrti postačí písemná forma u závěti (srov. ustanovení § 1532), obdobně též u dovětku (srov. ustanovení § 1498 ve spojení s ustanovením § 1532),. U dědické smlouvy je vyžadována forma veřejné listiny (srov. ustanovení § 1582 odst. 2).
Procesní souvislosti
V případě řízení o odkladu oddělení ze spoluvlastnictví zřejmě soud – pokud dospěje k závěru, že nejsou dány podmínky pro odklad oddělení ze spoluvlastnictví, například proto, že dovodí nedělitelnost předmětu spoluvlastnictví (srov. ustanovení § 1140 odst. 2) – nebude moci bez dalšího rozhodnout o případném odkladu zrušení spoluvlastnictví, byť by dovodil, že k tomu naopak podmínky splněny jsou. Jde o dva odlišné instituty, odlišné předměty řízení a soud je vázán tím, jak žalobce předmět řízení vymezí.
Teoreticky lze souběžně vést obě řízení (s ohledem na odlišný…
Probíhá načítání obsahu