dnes je 22.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 305

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.3.1.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 305

Mgr. Pavla Krejčí

[Statut]

Fundace je jedním z typů soukromých právnických osob. Jedná se o právnickou osobu fondového typu, jejímž typickým znakem je, že je tvořena majetkem, který je zakladatelským právním jednáním či zákonem, jímž byla fundace ustavena, vyčleněn k určitému účelu. Za jakým účelem je majetek vyčleněn, je závislé pouze na vůli zakladatele či na znění zákona, kterým byla fundace ustavena.

Druhy fundací

Fundace se dělí na:

  • nadace (§ 306 až § 393 NOZ),

  • nadační fondy (§ 394 až § 401 NOZ).


Nadaci od nadačního fondu odlišuje zejména její trvalý charakter. Vklady a dary do nadačního fondu tudíž nemusejí splňovat předpoklad trvalého výnosu. Naopak majetek nadačního fondu může být spotřebován k účelu, pro nějž byl založen. (Viz Důvodová zpráva k NOZ.) Nadace může být založena též k hospodářsky užitečnému účelu.

Změna právní formy nadačního fondu na nadaci zásadně možná není, protože by se změnil přechodný účel nadačního fondu na účel trvalý a nastolilo by to řešení odporující soukromé vůli zřizovatele. (Kateřina Ronovská: Nadační fond po rekodifikaci soukromého práva. Subsidiarita, či analogie uvnitř nadačního práva?, Právní rozhledy 13-14/2013, s. 494). Naopak změna nadace na nadační fond se připouští (§ 382 odst. 1 NOZ).

V zákoně č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, ve znění pozdějších předpisů, který platil do nabytí účinnosti NOZ, byla právní úprava obou právnických osob upravena dohromady. Právní úprava nadací a nadačních fondů se tak podle původní právní úpravy prolínala.

Nyní je však právní úprava nadací a nadačních fondů zcela samostatná a ani subsidiárně nelze pro výklad nadačního fondu použít ustanovení uvedená u nadace a naopak.

Z pohledu systematického zařazení bylo v novém občanském zákoníku přistoupeno k oddělení právní úpravy určující pro nadace a pro nadační fondy do samostatných pododdílů, přičemž jsou tyto právní formy řazeny v souřadném postavení. To má mj. za následek, že nelze bez dalšího aplikovat právní režim jedné z těchto právních forem (nadace) na úpravu jinou (nadační fond). K takovému postupu by bylo třeba výslovné zákonné zmocnění.

To samozřejmě v praxi může vyvolávat značné problémy, neboť právní úprava nadačního fondu není zdaleka tak obsáhlá jako právní úprava nadace. Společné pro oba typy fundací osob jsou pouze komentovaná ustanovení § 303 až § 305 NOZ. Jednodušší právní úprava pro nadační fondy byla zvolena zejména z toho důvodu, že nejsou fakticky právnickými osobami trvalými.

Přidružený fond

Zvláštním typem uskupení majetku je pak přidružený fond (§ 349 a násl. NOZ). Ten však nemůže existovat jako samostatná právnická osoba, ale jedná se o majetek, který je svěřen smlouvou do správy nadace za účelem použití k ujednanému účelu, pokud tento účel souvisí s posláním nadace.

Ustavení fundace

Fundace se ustavuje:
  • zakladatelským právním jednáním; co se tímto pojmem rozumí, je třeba vykládat v souladu s § 125 NOZ. Nadace se zakládá zakládací listinou, kterou pořizuje jedna nebo více osob (§ 309 NOZ); povinné náležitosti zakládací listiny jsou pak uvedeny v § 310 NOZ. Může být též ustavena pořízením pro případ smrti (§ 311 NOZ). Nadační fond se zakládá zakládací listinou nebo pořízením pro

Nahrávám...
Nahrávám...