dnes je 22.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 551

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.5.1.1.5.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 551

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Ustanovení § 551 až § 554 upravuje tzv. zdánlivá právní jednání. Jde o odklon od dosavadní právní úpravy, kdy ObčZ pojil s nedostatkem vůle, její vážnosti, určitosti a srozumitelnosti absolutní neplatnost právní úkonu. NOZ nově vychází z toho, že pokud chybí vůle jednající osoby, není vážná nebo není určitá či srozumitelná, pak se o projev vůle vůbec nejedná a nepřihlíží se k němu. Právní jednání tedy v takovém případě vůbec neexistuje a k právnímu jednání se nepřihlíží.

Pojem právní jednání nahrazuje dosud používaný pojem právní úkon. Na rozdíl od dosavadní právní úpravy NOZ právní jednání nedefinuje, pouze stanoví, jaké má právní jednání právní následky.

O právní jednání tedy nepůjde (bude pouze zdánlivé) v případě, kdy:

  • chybí vůle jednající osoby,

  • chybí vážnost projevu vůle (tedy jednání bylo učiněno např. pouze v žertu),

  • obsah právního jednání nelze zjistit pro neurčitost nebo nesrozumitelnost.


Zdánlivým jednáním ale není jednání, kde chybí svoboda vůle. Takové jednání bude neplatné, a to pouze relativně – viz § 587 NOZ. Pokud byl tedy někdo k právnímu jednání přinucen (ať již hrozbou tělesného nebo duševního násilí), které u něj vyvolalo vzhledem k významu a pravděpodobnosti hrozícího nebezpečí i k osobním vlastnostem toho, jemuž bylo vyhrožováno, jeho důvodnou obavu, má právo namítnout neplatnost právního jednání. Je tedy pouze na něm, zda námitku neplatnosti právního jednání vznese či nikoliv.

Pokud je ve smlouvě obsaženo zdánlivé dílčí ujednání,

Nahrávám...
Nahrávám...