dnes je 21.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 684

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.3.2.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 684

Mgr. Petra Kejvalová

Ustanovení se vztahuje k náležitostem projevu vůle snoubenců o vstupu do manželství, přičemž takové právní jednání musí být zejména svobodné prosté omylu.

NOZ zde nově kumuluje vis a metus, tedy násilí vůči snoubenci a omyl do jediného ustanovení a spojuje s nimi stejné následky, a sice neplatnost manželství. Jedná se tak o změnu oproti dosavadní právní úpravě.

Aby byla vůle snoubence svobodná, nesmí být vůči snoubenci užito násilí fyzické (vis absoluta) ani násilí psychické (vis compulsiva), kterým by byl snoubenec k projevu vůle o vstupu do manželství, respektive k uzavření manželství nucen. V případě, že by snoubenec byl k prohlášení o vstupu do manželství nucen, ať již přímo užitím násilí či vyhrožováním násilím, stanoví § 684 odst. 1 NOZ, že "soud prohlásí za neplatné manželství na návrh manžela, jehož projev vůle o vstupu do manželství byl učiněn pod nátlakem spočívajícím v užití násilí nebo vyhrožování násilím“.

Upozornění


Zde je tedy podstatná změna oproti dosavadní právní úpravě. Zákon o rodině s fyzickým násilím, kterým byl snoubenec přinucen k prohlášení o uzavření manželství, spojoval ten důsledek, že manželství vůbec nevzniklo. V případě psychického násilí, tedy pohrůžky násilím, zákon o rodině stanovoval vyslovení neplatnosti soudem na návrh kteréhokoliv z manželů. Nyní NOZ v obou případech týkajících se vis, tedy násilí, a to jak s přímým užitím fyzického násilí, tak i "pouze“ s vyhrožováním násilím spojuje neplatnost manželství.
Návrh soudu na prohlášení manželství za neplatné nemůže podat kterýkoliv z manželů, jako tomu bylo dříve, ale pouze ten, jehož projev vůle o vstupu do manželství byl učiněn pod nátlakem spočívajícím v užití násilí nebo ve vyhrožování násilím.

Toto ustanovení dále upravuje případ omylu, konkrétně pak omylu o totožnosti

Nahrávám...
Nahrávám...