10.5
Daňově účetní pohled na akcie
Ing. Martin Děrgel
Protože základem daňového řešení je obvykle účetní zachycení, začneme pohled na akcie v účetnictví. Tuto pasáž samozřejmě mohou přeskočit akcionáři z řad neúčtujících fyzických osob, kteří řeší jen daně.
NahoruÚčetní zatřídění
Z účetního hlediska je podstatné zejména členění podle času na dlouhodobé a krátkodobé, a to podle plánované doby držby akcií – více než 1 rok anebo méně. V návaznosti na to se rozdělují do dvou kategorií, jak upřesňuje vyhláška č. 500/2002 Sb., provádějící zákon o účetnictví pro podnikatele, ve znění p. p.:
1) Dlouhodobý finanční majetek (účtová skupina 06):
-
podílové cenné papíry v ovládaných a řízených osobách (účet 061), tyto pojmy definuje § 74 až 80 ZOK, zpravidla jde o podíly nad 40 %,
-
podílové cenné papíry v osobách pod podstatným vlivem (účet 062), což vymezuje § 22 odst. 5 ZoÚ, zpravidla jde o nejméně 20 % hlasovacích práv,
-
realizovatelné cenné papíry (účet 063).
2) Krátkodobý finanční majetek (účtová skupina 25):
-
majetkové cenné papíry k obchodování (účet 251),
-
vlastní akcie (účet 252), poznamenejme, že jejich nabytí a dobu držby reguluje § 298 až 310 ZOK,
-
ostatní realizovatelné cenné papíry (účet 257).
NahoruÚčetní ocenění
Vedle otázky KAM s akciemi (na jaké účty), je důležitá také otázka KOLIK, čili o jaké částce účtovat:
1. Akcie se podle § 25 odst. 1 písm. f) ZoÚ oceňují pořizovací cenou, tedy cenou, za kterou byly pořízeny, a náklady s jejich pořízením související. Sdílnější je § 48 vyhlášky č. 500/2002 Sb., podle něhož do tohoto ocenění patří např. také poplatky makléřům, poradcům, burzám, a naopak se nezahrnují úroky z úvěrů na pořízení a náklady spojené s držbou akcií. Další podrobnosti přidává Český účetní standard pro podnikatele č. 014 Dlouhodobý finanční majetek, a to že ocenění akcií pořizovací cenou je míněno včetně případného ážia.
2. Jsou-li akcie nabyty protihodnotou za nepeněžitý vklad vložený do a. s., bude u vkladatele v souladu s ČÚS č. 014 bodem 3.2. základem jejich ocenění účetní zůstatková cena předmětu nepeněžitého vkladu.
Pokud je účetní hodnota vkladu s ohledem na závazky záporná (např. u vkladu závodu), budou akcie v rozvaze oceněny nulou, rozdíl se zúčtuje do výnosů a akcie se zachytí na podrozvahových účtech.
Je-li vkladatel plátcem DPH a při pořízení předmětu vkladu uplatnil odpočet daně, pak nepeněžitý vklad je zdanitelným plněním podléhajícím DPH, která zvýší ocenění akcií, výjimkou je vklad obchodního závodu, viz § 13 odst. 4 písm. e) ZDPH a § 14 odst. 3 písm. d) ZDPH.
Účtování o pořízení akcií
Účetní jednotka se rozhodla pořídit akcie dvou akciových společností:
1) přes makléře akcie společnosti ABC, které jsou obchodovány na burze, za účelem dalšího prodeje,
2) za nepeněžitý vklad výrobního zařízení akcie společnosti XYZ, jako svou dlouhodobou investici.
NahoruSledování reálné hodnoty
Akcie patří obecně do kategorie majetku, který se oceňuje tzv. reálnou hodnotou (zpravidla tržní hodnota vyhlášená na české či zahraniční burze, resp. na jiném regulovaném trhu) k rozvahovému dni (§ 27 odst. 1 ZoÚ). Předpokladem je, že reálnou (tržní) hodnotu lze zjistit s dostatečnou jistotou. Není-li objektivně možné stanovit reálnou hodnotu, považuje se za ni (historické) účetní ocenění, tj. zejména pořizovací cena. Účetní jednotky vedoucí účetnictví tzv. ve zjednodušeném rozsahu – hlavně fyzické osoby - o reálné hodnotě neúčtují.
Existují ovšem skupiny akcií, které se reálnou hodnotou nepřeceňují nikdy:
-
představující účast v ovládané osobě,
-
představující účast v osobě pod podstatným vlivem,
-
emitované samotnou účetní jednotkou (tj. vlastní akcie).
Podle § 51 vyhlášky č. 500/2002 Sb., se změny reálných hodnot u akcií účtují:
a) výsledkově jako finanční náklad/výnos u akcií určených k obchodování s cílem dosahovat zisk z cenových rozdílů v krátkodobém horizontu nejvýše dvanácti měsíců, není rozhodující, kde se s nimi obchoduje:
b) rozvahově prostřednictvím SÚ 414 – Oceňovací rozdíly z přecenění majetku a závazků u ostatních cenných papírů oceňovaných reálnou hodnotou (realizovatelné), např. akcie při menšinovém podílu do 20 %.
Jak účtovat změnu reálné hodnoty akcií
Firma má část majetku v akciích, pro potřeby účetní závěrky má zachytit změny reálných hodnot:
Dodejme, že podle § 23 odst. 4 písm. l) ZDP se do základu daně nezahrnuje změna reálné hodnoty (oceňovací rozdíl) u podílu, který se podle účetních předpisů oceňuje reálnou hodnotou, jehož převod by byl osvobozen od daně – což se týká zejména podílů v dceřiné společnosti, jak si dále upřesníme. Jde o důsledné naplnění daňového pravidla z § 25 odst. 1 písm. i) ZDP, podle kterého nejsou daňově účinné výdaje související s příjmy osvobozenými od daně.
NahoruOcenění akcií protihodnotou
Akcie, resp. podíly představující účast v osobě ovládané nebo pod podstatným vlivem sice nelze ocenit reálnou hodnotou, ale je možné je dle § 27 odst. 7 ZoÚ ocenit ekvivalencí neboli protihodnotou. Tj. aktuálním podílem na vlastním kapitálu, k čemuž využije rozvahový účet 414, nepůjde proto o výsledkové účtování.
Pokud si účetní jednotka dobrovolně vybere tuto možnost, musí ji použít pro ocenění všech takových podílů (nejen akcií), nemůže si vybrat jen určitou část svých podílů v osobách ovládaných nebo pod podstatným vlivem, kde metodu ekvivalence uplatní – musí ji použít buď u všech takovýchto podílů, nebo u žádného z nich.
Při oceňování ekvivalencí je třeba si uvědomit dvě skutečnosti - jednak nejde o ocenění, které by přímo odráželo aktuální tržní podmínky, a jednak se nejedná o ocenění reálnou hodnotou. Hodnota podílu stanovená ekvivalencí sice může být účetně vysoká, ale jeho reálná prodejní cena může být daleko nižší, nebo může nastat situace přesně opačná, kdy např. kvůli zápornému vlastnímu kapitálu ovládané, resp. ovlivňované osoby bude podíl účetně oceněn nulou, avšak z ekonomických důvodů může mít důvodně i značně vysokou tržní hodnotu.
Ocenění podílů ekvivalencí
Mateřská společnost (Matka) se rozhodla ocenit ekvivalencí podíly v dceřiných společnostech (Dcery):
-
25% podíl na firmě A, který pořídila za 1 000 000 Kč (MD 062.1),
-
50% podíl na firmě B, který pořídila za 2 000 000 Kč (MD 061.2).
Mateřská společnost má k dispozici aktuální rozvahy obou Dcer k datu své účetní závěrky, na jejichž podkladě vyčíslí hodnotu podílů protihodnotou ve vztahu k vlastnímu kapitálu; údaje uvedeny v tisících Kč.
O změně ocenění podílů bude Matka k rozvahovému dni účtovat na samostatných analytických účtech:
-
V případě podílu A se přecenění (zvýšení ocenění) zaúčtuje: 500 000 Kč, MD 062.1 / D 414
-
V případě podílu B se přecenění (snížení ocenění) zaúčtuje: 1 000 000 Kč, MD 414 / D 062.2
Při prodeji podílu se ocenění ekvivalencí zruší, tudíž účetní náklad bude roven pořizovací ceně.
Poznamenejme, že podle § 23 odst. 4 písm. i) ZDP se do základu daně nezahrnuje změna ocenění podílu v obchodní korporaci ekvivalencí (protihodnotou), pokud je účtována jako náklad nebo výnos. Což ale podle stávajících účetních předpisů nehrozí, neboť jde pouze o rozvahové účtování, viz výše. Dále daňový zákon dodává, že ocenění ekvivalencí (protihodnotou) se navíc nepovažuje za ocenění reálnou hodnotou.
NahoruÚčtování prodeje akcií
Nejčastějším důvodem úbytku akcií je jejich prodej, jehož účtování sestává ze tří účetních zápisů:
1. Zrušení rozvahového reálného přecenění, příp. vždy rozvahového ocenění ekvivalencí (protihodnotou):
2. Úbytek akcií v pořizovací ceně (příp. v ocenění průměrnou pořizovací cenou nebo nejstarší pořizovací cenou při volbě metody FIFO, viz dále), resp. v reálné hodnotě, je-li akcie takto výsledkově oceňována:
3. Tržba z prodeje akcií představuje finanční výnos a současně přírůstek peněz nebo pohledávku za kupujícím:
NahoruProblém s oceněním úbytků akcií
Při vyřazování zastupitelných CP jako jsou akcie, často natrefíme na problém, kdy si nebudeme jisti, v jakém ocenění máme úbytek účtovat. Pokud totiž účetní jednotka v minulosti nabyla vícero akcií stejného druhu za rozdílné pořizovací ceny, vyvstává otázka, jak má postupovat při jejich opět postupném úbytku prodejem. Účetní předpisy umožňují (§ 25 odst. 4 ZoÚ) dvojí postup, mezi nimiž si může účetní jednotka zvolit:
-
váženým aritmetickým průměrem,
-
metodou, kdy se první cena pro ocenění přírůstku použije jako první cena pro ocenění úbytku (tzv. metoda FIFO = First In First Out, neboli volně v překladu: první dovnitř – první ven).
V důsledku, resp. při srovnání v dlouhých časových obdobích, se rozdílná ocenění úbytků výsledkově srovnají. Do účetních nákladů se totiž při prodeji všech akcií téhož druhu dostane vždy úhrn jejich pořizovacích cen, resp. reálných hodnot. Ovšem v krátkodobém horizontu se mohou obě metody nákladově i dosti odlišovat.
Pořízení stejného druhu akcií za rozdílné ceny
Účetní jednotka nakupovala během roku akcie ABC, a. s. o stejné nominální hodnotě á 400 Kč takto:
1) Dotyčná účetní jednotka využívá k ocenění akcií vážený aritmetický průměr. Ocenění akcií po posledním, pátém nákupu pro účely zaúčtování jejich úbytků tak činí 23 900 Kč / 40 kusů = 597,50 Kč.
Ve zbývající části roku prodala ve třech transakcích vždy po 10 akciích celkem 30 akcií ABC, a. s. takto:
Z účetního hlediska tudíž akcionář za dané účetní období dosáhl z prodeje těchto 30 akcií zisk ve výši 21 000 Kč – 17 925 Kč = 3 075 Kč. V majetku jí zůstává 10 akcií v účetním ocenění 10 x 597,50 Kč = 5 975 Kč.
2) Pokud by sledovaná účetní jednotka zvolila pro ocenění akcií metodu FIFO, kdy se nejprve účetně vyřazují nestarší nakoupené akcie, dosáhla by při jinak naprosto stejných podmínkách účetně těchto výsledků:
Tentokrát akcionář za účetní období dosáhl z prodeje akcií ABC, a. s. nižší zisk ve výši 21 000 Kč – 18 300 Kč = 2 700 Kč. V majetku jí zůstává 10 akcií v nižším účetním ocenění 7 x 500 Kč + 3 x 700 Kč = 5 600 Kč.
NahoruDaňové režimy příjmů z prodeje
Akcie jsou nejčastěji obchodovaným cenným papírem, který není omezen pouze na podnikatelské subjekty, ale často představuje i soukromou investici, případně jen spekulaci fyzických osob. Vlastnictví akcií zpravidla končí jejich úplatným převodem (prodejem) jinému stávajícímu nebo novému akcionáři. S čímž je spojen příjem, resp. výnos a dostává se tak na pořad otázka, jak s ním správně naložit z pohledu daní z příjmů.
Daňový režim příjmu z prodeje akcií může být v zásadě dvojí:
1. Příjem osvobozený od daně, pokud jsou splněny podmínky:
-
daně z příjmů právnických osob stanovené v § 19 ZDP,
-
daně z příjmů fyzických osob stanovené v § 4 ZDP
2. Příjem zdanitelný, který spadá u:
NahoruOsvobození od DPPO
Podle bodu 2 § 19 odst. 1 písm. ze) ZDP jsou daně z příjmů právnických osob osvobozeny příjmy:
a) z převodu podílu (pochopitelně včetně akcií)
-
mateřské společnosti,
-
v dceřiné společnosti
b) plynoucí:
-
poplatníkovi uvedenému v § 17 odst. 3 ZDP (tj. daňovému rezidentovi ČR) nebo
-
společnosti, která je daňovým rezidentem jiného členského státu EU než ČR.
Osvobození příjmů z převodu podílu (akcií) ovšem nelze uplatnit v těchto případech:
-
dceřiná společnost, která je daňovým rezidentem ČR, je v likvidaci, nebo
-
podíl (akcie) byl nabyt v rámci koupě obchodního závodu (nebo jeho části), anebo
-
příjemce příjmu není jeho skutečný vlastník (zprostředkovatel, zástupce, zmocněnec).
NahoruMateřská versus dceřiná společnost (viz § 19 odst. 3 a 4 ZDP)
1) Právní forma společnosti:
-
a. s., s. r. o. nebo družstvo podle českého zákona o obchodních korporacích, nebo
-
společnost, která je daňovým rezidentem jiného státu EU a podléhá dani obdobné české DPPO (upřesňuje Směrnice Rady 2011/96/EU o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států, přičemž hlavní parametry uvádí Sdělení Ministerstva financí ve Finančním zpravodaji č. 8/2013).
2) Nejméně 10% podíl na základním kapitálu (tuto podmínku nelze splnit dodatečně).
3) Podíl je držený nejméně nepřetržitě 12 měsíců (tuto podmínku lze splnit dodatečně).
Podmínky osvobození od DPPO
Matka, s. r. o. založila (samotná) na jaře 2014 Dceru, a. s. V létě 2015 celý podíl v Dceři, a. s. prodala firmě Spekulanti, s. r. o., načež tento nový akcionář prodal celý 100% podíl v Dceři, a. s. ještě v roce 2015.
Pro Matku, s. r. o. bude příjem z prodeje akcií představujících 100% podíl v Dceři, a. s. osvobozen od daně z příjmů, neboť jsou splněny definiční podmínky vztahu "mateřská versus dceřiná společnost".
Naproti tomu Spekulanti, s. r. o. nebudou mít příjem z prodeje tohoto balíku akcií osvobozen od daně, protože nenaplní základní definiční podmínku "mateřské společnosti". A to držbu podílu nejméně po dobu 12 měsíců, což nebudou moci splnit ani dodatečně, protože prodali celý balík 100 % předmětných akcií Dcery, a. s.
Dodatečné splnění podmínky osvobození od DPPO
Firma Spekulanti, s. r. o. z předešlého příkladu v roce 2015 neprodala celý balík akcií Dcery, a. s., ale pouze 90 % všech jejích akcií. Zbývajících 10 % akcií Dcery, a. s. prodají Spekulanti, s. r. o. až na podzim 2016.
Protože Spekulanti, s. r. o. naplní definiční podmínky vztahu "mateřská versus dceřiná společnost" – co se týče minimálně dvanáctiměsíční držby alespoň 10% podílu na základním kapitálu – dodatečně, vztahuje se na ně osvobození příjmů z prodeje akcií Dcery, a. s. A to nejen ohledně posledních 10 % předmětných akcií po více než dvanácti měsících držby (od léta 2015 do podzimu 2016), ale také ohledně prvního prodeje 90 % akcií ještě v roce 2015. Dodatečným splněním této podmínky vztahu "mateřská versus dceřiná společnost" se totiž považuje tento vztah za naplněný fakticky od samého počátku, takže osvobození se týká prodeje všech akcií Dcery, a. s.
NahoruOsvobození od DPPO i mimo EU
Podle § 19 odst. 10 ZDP lze osvobození příjmů mateřské společnosti z převodu podílu (akcií) obdobně použít i pro obchodní korporaci, která je daňovým rezidentem Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska.
Obdobné osvobození se dále týká také příjmů z převodu podílu na "dceřiné" společnosti sídlících v dalších státech mimo EU plynoucích rezidentovi ČR nebo společnosti, která je daňovým rezidentem jiného členského státu EU, a to za podmínek stanovených v § 19 odst. 9 ZDP, které můžeme shrnout následovně:
1. "Dceřiná" společnost je daňovým rezidentem třetího státu (který není členským státem EU), se kterým má Česko uzavřenou účinnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění (tzv. smluvních států k ČR je 83).
2. "Dceřiná" společnost má právní formu srovnatelnou s českým s. r. o., a .s. nebo družstvem.
3. "Dceřiná" společnost je k "mateřské" v obdobném vztahu jako dceřiná společnost vůči mateřské v EU:
-
alespoň 10% podíl na základním kapitálu,
-
a to nejméně po dobu 12 měsíců nepřetržitě (také tentokrát lze tuto podmínku splnit až dodatečně).
4. "Dceřiná" společnost podléhá dani obdobné, jako je česká daň z příjmů právnických osob, u níž sazba daně není nižší než 12 %, a to alespoň v právě probíhajícím a předcházejícím zdaňovacím období.
…