dnes je 15.1.2025

Input:

Druhy akciových společností

1.1.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2
Druhy akciových společností

Mgr. Pavla Krejčí

Kritéria dělení

Akciové společnosti lze kategorizovat na základě mnoha různých kritérií, přičemž některé z těchto dělení mají zcela zásadní význam z hlediska právní úpravy, která se na konkrétní druh akciové společnosti vztahuje, jiné mají význam spíše teoretický.

Základní dělení akciových společností lze činit např. na základě následujících kritérií:

  • předmět činnosti či podnikání,

  • počet akcionářů,

  • z hlediska systému vnitřní struktury,

  • funkce dozorčí rady.

Dělení podle předmětu činnosti či podnikání

Z hlediska předmětu činnosti lze akciové společnosti v nejobecnější rovině dělit na ty, jejichž předmětem je podnikání, a ty, které nejsou založeny za tímto účelem. Akciová společnost nemusí být totiž nutně založena za účelem podnikání, ale předmětem její činnosti může být i jiná činnost nežli podnikání, např. činnost obecně prospěšná či jiná nevýdělečná činnost.

Dělení podle počtu akcionářů

Jedním ze specifik akciové společnosti oproti některým dalším společnostem (veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti) je to, že akciovou společnost může založit i jen jediný subjekt. V tom se akciová společnost blíží společnosti s ručením omezeným. Jediným zakladatelem může být jak právnická, tak i fyzická osoba. Do rukou jediného akcionáře se mohou akcie soustředit i v průběhu existence společnosti.

Dělení z hlediska počtu akcionářů může mít poměrně podstatný vliv například při zakládání společnosti, kdy v případě jednočlenné společnosti musí být splacen celý emisní kurz akcií. Podobně je tomu tehdy, pokud se akcie soustředí do rukou jediného akcionáře v průběhu existence společnosti.

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...