dnes je 21.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1115

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.4.1.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1115

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Dosavadní právní úprava

Dosud byla právní úprava spoluvlastnictví obsažena v § 136 ObčZ, kde byly rozlišeny dva "typy“ spoluvlastnictví – podílové spoluvlastnictví (následně upraveno v § 137 až § 142 ObčZ) a společné jmění manželů (následně upraveno v § 143 až § 151 ObčZ).

Nová právní úprava

Spoluvlastnictví představuje pojem, který vyjadřuje vlastnické právo více osob k jedné věci či souboru věcí, přičemž všichni spoluvlastníci jsou považováni za jediného vlastníka společné věci.

Základním charakteristickým znakem spoluvlastnictví je, že vlastnické právo ke společné věci náleží více osobám. O institut spoluvlastnictví tedy nemůže jít v případě, kdy věc náleží jednomu subjektu (například akciové společnosti), která je pak tvořena více osobami (více akcionáři). V takovém případě je vlastníkem věci jediný subjekt (akciová společnost), nikoliv její akcionáři.

Vzhledem k tomu, že spoluvlastnictví je definováno mnohostí subjektů (spoluvlastníků) – na rozdíl od vlastnictví individuálního – vzniká zde několik společenských poměrů, které je potřeba rozlišovat. Jde jednak o vztahy vnitřní, tedy o vztahy mezi spoluvlastníky navzájem, pro něž je podstatné vymezení míry účasti jednotlivých spoluvlastníků na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnického vztahu, a vztahy vnější, tedy vztahy vůči třetím osobám, pro

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...