dnes je 5.2.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 160

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.1.9.10
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 160

Mgr. Pavla Krejčí

[Odstoupení z funkce]

Komentované ustanovení upravuje jeden ze způsobů zániku funkce člena voleného orgánu, a to zánik funkce odstoupením. Pojem "člen voleného orgánu“ je legislativní zkratkou užitou v § 152 odst. 2 NOZ pro osoby, jimž funkce v orgánu právnické osoby vzniká volbou, jmenováním či jiným povoláním. Pro jiné orgány (např. pro valné hromady, členské schůze apod.) je ustanovení neaplikovatelné a členství v nich nelze odstoupením ukončit.

Ustanovení je platné pro členy jak kolektivních orgánů, tak i orgánů individuálních (§ 152 odst. 1 NOZ).

Jednostranné právní jednání

Odstoupení z funkce se uskutečňuje na základě jednostranného právního jednání člena voleného orgánu. Toto právní jednání musí být adresováno právnické osobě. Funkce člena pak zaniká uplynutím dvou měsíců od okamžiku, kdy rezignační prohlášení došlo právnické osobě. K doručení právního jednání viz § 570 NOZ.

Rezignační lhůta je v zákoně zakotvena za účelem ochrany zájmů právnické osoby, která se musí s nastalou situací vypořádat a nalézt za rezignujícího člena orgánu náhradu.

Běh rezignační lhůty

Rezignační lhůta je dvouměsíční. Její konec připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá událost, od níž lhůta počíná – tedy od doručení rezignačního jednání právnické osobě (§ 605 odst. 2 NOZ). Není-li takový den posledním dnem v měsíci, připadne konec lhůty na jeho poslední den. Připadne-li poslední den rezignační lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den (§ 607 NOZ).

Odstoupení nemusí být odůvodněno, člen orgánu tedy může odstoupit z jakéhokoliv důvodu a v rezignačním jednání tento důvod nemusí společnosti objasnit.

Forma právního jednání

Právní jednání, na jehož základě se odstoupení uskutečňuje, nemusí mít písemnou formu.

Dispozitivnost ustanovení

Komentované ustanovení je ustanovením převážně dispozitivním a mezi společností a členem orgánu právnické osoby mohou být z hlediska odstoupení nastavena jiná pravidla, například jiná rezignační lhůta, či povinnost učinit rezignační právní jednání písemně. Případná pravidla, která by se lišila od pravidel určených v NOZ, však nesmějí odporovat dobrým mravům (§ 580 NOZ). Vyloučena bude proto například dohoda, že člen orgánu nemůže ze své funkce odstoupit.

Odvolání odstoupení

Pokud člen orgánu ze své funkce odstoupí, pak toto odstoupení nelze ze strany rezignujícího člena odvolat poté, co byl právnické osobě doručen projev vůle obsahující odstoupení (§ 572 NOZ). Odvolání je možné pouze tehdy, pokud dojde společnosti nejpozději současně s odstoupením. Společnost a odstupující člen se však mohou na pokračování výkonu funkce dohodnout. V zásadě se to však musí stát za stejných podmínek, které jsou stanoveny pro vznik výkonu funkce.

Právní úprava ZOK

Komentované ustanovení je ustanovením obecným, které se použije pouze tehdy, pokud zvláštní právní úprava nestanoví jinak. Zvláštní právní úprava platí například pro obchodní korporace a je upravena v § 59 odst. 5 ZOK. V tomto ustanovení je rozdílně upravena jak rezignační lhůta, po jejímž uplynutí dojde k zániku funkce– ta činí jeden měsíc od doručení rezignace orgánu, který člena do funkce Citované ustanovení ZOK tak obsahuje omezení práva člena orgánu obchodní korporace odstoupit z funkce v případě, že by se tak mělo stát v době, která je pro společnost nevhodná.

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...