dnes je 21.12.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 430

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.5.5.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 430

JUDr. Vladimíra Knoblochová

K odst. 1

Dosavadní právní úprava zastoupení podnikatele osobou pověřenou určitou činností byla obsažena v § 15 ObchZ, a pokud jde o jednání v provozovně podnikatele, pak v § 16 ObchZ, nová právní úprava je v zásadě totožná.

Významnou otázkou při výkonu činnosti podnikatele je otázka, kdo je oprávněn podnikatele zastupovat. Zákon rozlišuje buď zastoupení zákonné, kdy oprávnění podnikatele zastupovat vzniká přímo ze zákona, nebo smluvní (k tomu viz komentář k § 441 a násl.).

Zákonné zastoupení podnikatele je upraveno zejména v následujících případech:

  • předně je oprávněn podnikatele zastupovat člen statutárního orgánu právnické osoby, je-li podnikatelem právnická osoba (viz § 164 NOZ),

  • vedoucí odštěpného závodu je oprávněn zastupovat podnikatele ve všech záležitostech týkajících se odštěpného závodu ode dne, ke kterému byl jako vedoucí odštěpného závodu zapsán do obchodního rejstříku (viz § 503 odst. 2 NOZ),

  • další případy zákonného zastoupení podnikatele upravuje ZOK (např. viz § 102, § 119, § 371 a další ZOK),

  • právnickou osobu zastupují také její zaměstnanci v rozsahu obvyklém vzhledem k jejich zařazení nebo funkci; přitom rozhoduje stav, jak se jeví veřejnosti. Co je stanoveno o zastoupení právnické osoby zaměstnancem, platí obdobně pro zastoupení právnické osoby jejím členem nebo členem jiného orgánu nezapsaného do veřejného rejstříku. Omezení zástupčího oprávnění vnitřním předpisem právnické osoby má účinky vůči třetí osobě, jen muselo-li jí být známo (viz § 166 NOZ).


Osoba pověřená určitou činností

Pokud podnikatel pověří někoho při provozování obchodního závodu určitou činností, pak tato osoba podnikatele zastupuje ve všech jednáních, k nimž při této činnosti obvykle dochází. NOZ blíže neuvádí, co se rozumí pověřením. Takové pověření tedy nemusí být písemné a osoba, která za podnikatele jedná, nemusí být nutně v pracovněprávním, případně jiném obdobném vztahu k podnikateli, nicméně v praxi jde v naprosté většině případů právě o jednání zaměstnanců podnikatele. Vždy ale musí jít o pověření k činnosti při provozu obchodního závodu podnikatele. Pokud by činnost, k níž podnikatel určitou osobu pověřil, nesouvisela s provozem obchodního závodu, pak se toto ustanovení neuplatní.

Judikát


Usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 32 Odo 1419/2005 ze dne 26. 1. 2006

Podle ustanovení § 15 ObchZ platí, že kdo byl při provozování podniku pověřen určitou činností, je zmocněn ke všem úkonům, k nimž při této činnosti obvykle dochází. Jedná se o úpravu zákonného zastoupení podnikatele, přičemž k tomu, aby určitá osoba mohla jednat za podnikatele, vyžaduje zákon současné splnění dvou podmínek. Především musí jít o osobu, která je pověřena určitou činností. Zákon neurčuje obsah a formu pověření. Zvláštní plná moc se tedy nevyžaduje. Druhou podmínkou vzniku oprávnění pověřené osoby zastupovat podnikatele přímo ze zákona bez zvláštní plné moci je to, že činnost, kterou byla tato osoba pověřena, je činností při provozu podniku. Jednatelské oprávnění pověřené osoby vyplývající z uvedeného ustanovení je tedy založeno především na obvyklosti právních úkonů, k nimž při činnosti, k níž byla pověřena, dochází, přičemž jejich obvyklost je třeba posuzovat objektivně, nezávisle na jejich případném vymezení ve vnitropodnikových normách...
Rozsah zástupčího oprávnění

Rozsah zástupčího oprávnění pověřené osoby vymezuje zákon tak, že zahrnuje všechna jednání, k nimž při činnosti, kterou byla osoba pověřena při provozu obchodního závodu, obvykle dochází.

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...