9.12.4 Osobní ochranné pracovní prostředky
Ing. Miloslav Kočí
Pro ochranu zdraví zaměstnanců při práci se mají přednostně používat prostředky kolektivní ochrany nebo organizační opatření. Požadavky kladené na OOPP stanoví nařízení vlády č. 21/2003 Sb. a způsob poskytování stanoví nařízení vlády č. 495/2001 Sb. OOPP jsou ochranné prostředky, které musí zaměstnance chránit před riziky, nesmějí ohrožovat jejich zdraví, nesmějí bránit výkonu práce a musí být pro uvedený druh ochrany určeny.
Vlastnosti OOPP
Osobní ochranné pracovní prostředky musí splňovat požadavky stanovené nařízením vlády č. 21/2003 Sb. To se prokáže prohlášením o shodě (ujištěním o shodě), které musí být dodáno s prostředkem.
Při výběru ochranných pomůcek je třeba přihlížet k tomu, před čím má ochranná pomůcka chránit.
Nejsou rukavice jako rukavice. Jedny chrání před působením používaných chemických prostředků, další chrání proti pořezání, jiné proti nadměrnému znečištění, jiné proti úrazu elektrickým proudem.
Poškozené OOPP musí být zaměstnanci vyměněny bez ohledu na zaměstnavatelem stanovenou životnost.
Je-li třeba používat současně více OOPP, musí být vzájemně slučitelné.
Při práci v lese s řetězovou motorovou pilou je třeba chránit hlavu pracovníka před pádem předmětů (přilba), před poškozením očí odletujícími třískami (ochranný štít), před hlukem (tlumič hluku). Jednotlivě pořizované ochranné pomůcky by nemuselo být možné používat současně. Proto se používá komplexní ochrana hlavy pro tuto činnost, která obsahuje všechny ochranné pomůcky pro ochranu proti uvedeným rizikům.
Pracovní oděv jako OOPP
Pracovní oděv nebo obuv je ochranným pracovním prostředkem jen v případech, kdy oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění.
1. Práce v kanceláři je prováděna v čistém, suchém a temperovaném prostředí. Není proto důvod, aby pracovní plášť byl pracovníkovi přidělován zaměstnavatelem…