9.1.2.12
Pletichy v insolvenčním řízení
JUDr. Lucie Kolářová
Nahoru§ 226 TZ
1. Kdo jako věřitel v souvislosti s hlasováním věřitelů v insolvenčním řízení přijme nebo si dá slíbit v rozporu se zásadami a pravidly insolvenčního řízení majetkový nebo jiný prospěch, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
2. Stejně bude potrestán, kdo věřiteli v souvislosti s hlasováním věřitelů v insolvenčním řízení poskytne, nabídne nebo slíbí v rozporu se zásadami a pravidly insolvenčního řízení majetkový nebo jiný prospěch.
3. Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude potrestán, kdo jako insolvenční správce, člen věřitelského výboru nebo zástupce věřitelů v insolvenčním řízení přijme nebo si dá slíbit pro sebe nebo jiného ke škodě věřitelů majetkový nebo jiný prospěch, který mu nepřísluší.
4. Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán:
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1, 2 nebo 3 značnou škodu, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
5. Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1, 2 nebo 3 škodu velkého rozsahu, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.
NahoruSkutková podstata trestného činu
Trestný čin pletich v insolvenčním řízení patří rovněž do tzv. úpadkových deliktů. Objektem všech tří samostatných skutkových podstat v odstavcích 1, 2 a 3 je právo věřitele na uspokojení jeho pohledávky dle zásad insolvenčního řízení (viz § 5 IZ) a zajištění řádného průběhu takového řízení ze strany jiných osob, než soudu.
NahoruObjektivní stránka
Podstatou skutkové podstaty v odstavci 1 je nekalé jednání, které buď zcela brání, aby byly náležitě uspořádány majetkové vztahy dlužníka, který je v úpadku, k osobám, které jsou tím dotčené, nebo jednání, které ztěžuje dosažení uvedeného cíle. O souvislost s hlasováním věřitele ve věřitelských orgánech (tj. schůze věřitelů a věřitelský výbor nebo zástupce věřitelů) dle odstavce 1 půjde tehdy, jestliže jiná osoba (dlužník či osoba třetí) poskytla nebo slíbila majetkový prospěch (typicky úplatek) nebo jiný prospěch pachateli - věřitel, aby ten jako věřitel v insolvenčním řízení vykonal hlasovací právo určitým způsobem, či jej naopak určitým způsobem nevykonal, čímž bude ovlivněn průběh insolvenčního řízení nebo jeho výsledek. Způsobení škody zde nerozhoduje, pachatel bude trestně odpovědný i bez jejího vzniku. Přijetí neoprávněného prospěchu pak musí být v rozporu se zásadami a pravidly insolvenčního řízení.
NahoruSubjekt trestného činu
Pachatelem dle odstavce 1 může být pouze věřitel v insolvenčním řízení, tedy jeho účastník, který uplatňuje své právo proti dlužníkovi. Jde tedy o konkrétní subjekt se zvláštní vlastností (viz § 114 odst. 1 TZ). Pokud by věřitelem byla právnická osoba, trestně odpovědným subjektem může být pouze osoba fyzická, která je statutárním orgánem nebo členem kolektivního statutárního orgánu (člen…