dnes je 22.11.2024

Input:

Pracovní úraz a nemoc z povolání

24.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.12.2 Pracovní úraz a nemoc z povolání

Ing. Miloslav Kočí

Co je pracovní úraz

Pracovní úraz je definován v § 271k ZP jako: poškození zdraví zaměstnance, k němuž došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. Nutno dodat, že k úrazu musí dojít při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s nimi. Plnění pracovních úkolů definuje § 273 ZP, přímou souvislost s plněním úkolů § 274 ZP.

Příklad
1. Pan Novák pracoval na lisu, který neočekávaně spustil. Způsobil mu ztrátu dvou prstů levé ruky a pracovní neschopnost. Je to pracovní úraz, protože stroj spustil nezávisle na jeho vůli.

2. Pan Novák si poškodil prst tím, že ho úmyslně vložil do stroje, aby mohl v pracovní neschopnosti sledovat probíhající mistrovství světa v televizi. Utrpěl úraz a byl lékařem uznán práceneschopným. Úraz se mu stal sice v práci, ale není to pracovní úraz, protože úraz se nestal nezávisle na jeho vůli.

3. Pan Novák pracoval na lisu, kde probíhaly opakované cykly. Při jednom z cyklů opomněl použít přidržovací přípravek, výrobek přidržel prstem a utrpěl úraz s pracovní neschopností. Úraz se mu stal při práci, nejednal sice v souladu s předepsaným postupem, ale nejednal s úmyslem poškodit si zdraví. Je to pracovní úraz. To, že nedodržel předepsaný pracovní postup, je porušení ze strany zaměstnance a bude to mít vliv na výši odškodnění pracovního úrazu.

4. Pan Novák je zaměstnán jako soustružník a při obrábění na soustruhu utrpěl pracovní úraz. Jedná se o plnění pracovních úkolů, tedy pracovní úraz, který musí být odškodněn podle míry zavinění úrazu postiženým.

5. Pan Novák je vyučený soustružník, ale pracuje jako noční vrátný. Bez vědomí zaměstnavatele si chtěl pro sebe upravit na soustruhu klínovou řemenici. Při tom utrpěl úraz. Nejedná se o pracovní úraz, nestal se při plnění pracovních úkolů a pan Novák nemá nárok na odškodnění úrazu. Bude mít navíc problémy se zaměstnavatelem v důsledku neoprávněného užívání jeho výrobních prostředků.

6. Pan Novák jde v areálu zaměstnavatele na oběd. Cestou utrpí pracovní úraz. Nejedná se o plnění pracovních povinností, ale o úkon obvyklý v době přestávky na jídlo a oddech. Jde tedy o pracovní úraz s nárokem na odškodnění.

7. Pan Novák jde v přestávce na oběd do restaurace v sousední ulici. Cestou utrpí na ulici, mimo areál zaměstnavatele, úraz. Není to pracovní úraz s nárokem na odškodnění, protože to nebylo při plnění pracovních úkolů ani v přímé souvislosti s nimi.

8. Pan Novák je na školení zaměstnanců pořádaném zaměstnavatelem mimo areál zaměstnavatele. Přitom uklouzne a zlomí si nohu. Utrpěl pracovní úraz, který se nestal při plnění pracovních úkolů, ale v přímé souvislosti s ním, protože je jeho povinností se školení zúčastnit. Má nárok na odškodnění úrazu.

9. Pan Novák je vyslán na pracovní cestu do sousedního města. Má předepsáno jako výchozí bod cesty místo bydliště a použití autobusu.

  • Cestou na zastávku na veřejné komunikaci upadne a zlomí si nohu. Pracovní cesta je plněním pracovních úkolů. Jde o pracovní úraz, za který mu přísluší plné odškodnění.

  • Cestou k brance na neveřejném pozemku upadne a zlomí si nohu. Pracovní cesta začíná vstupem na veřejnou komunikaci. Není to pracovní úraz.

10. Pan Novák jde do práce, upadne na ulici a zlomí si nohu. Není to pracovní úraz, protože cesta do zaměstnání není ani plněním pracovních úkolů, ani v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů.

Netypické pracovní úrazy

Netypické pracovní úrazy:

a) infarkt myokardu - v případě infarktu myokardu platí, že i když tu zdánlivě chybí zevní faktor úrazového děje, může jít výjimečně o úrazový děj, jde-li o náhlé poškození zdraví, které nastalo při náhlém vypětí sil, velké námaze, nezvyklém úsilí, kdy tedy pracovní výkon přesahuje hranice obvyklé, každodenně vykonávané práce, nebo je sice konán v hranici obvykle těžké práce, ale za nepříznivých okolností, a nebo se sice pohybuje v hranici obvyklé namáhavé práce, pro kterou však organismus zaměstnance není přizpůsoben anebo na kterou svými schopnostmi nestačí.

b) úžeh a úpal - úžeh je nadměrné, náhlé a prudké opálení kůže sálavými, hlavně ultrafialovými slunečními paprsky. Při úpalu jde o zhroucení tělesné termoregulace. Tyto úrazy mohou postihnout zejména zaměstnance v letních měsících na volných prostranstvích. Vedoucí zaměstnanec nesmí proto dovolit práci na prudkém slunci bez pokrývky hlavy a bez lehkého vzdušného oděvu k ochraně pokožky těla.

c) kýla - prohlásit břišní kýlu za úrazovou předpokládá důkaz, že kýlu vyvolal přímý a značný úder na břišní stěnu, např. tupým předmětem, kopnutím, nárazem břicha na volant. Lékař v součinnosti s jinými důkazními prostředky musí prokázat mechanismus úrazu a souvislost kýly s úrazem, zjistit, že zaměstnanec neměl kýlu před tímto úrazem.

d) epilepsie - nejvíce epilepsií má původ v poškození šedé mozkové kůry, lebky při sportu (box, srážka hráčů při hře hlavou, dopravní nehody apod.) a nejčastěji pak při práci.

Odpovědnost zaměstnavatele za škodu

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu vzniklou pracovním úrazem, jestliže škoda vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Škodou je jak poškození zdraví a bolest, tak poškození osobních věcí (např. hodinek), oděvu.

Zaměstnavatel musí nahradit škodu, i když dodržel povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů BOZP, pokud se odpovědnosti nezbaví zcela nebo zčásti.

Příklad
Pan Novák pracuje jako údržbář. Byl zaměstnavatelem pravidelně školen z bezpečnosti práce, předmětem školení byl i bezpečný pohyb po komunikacích. Při klidné chůzi v areálu podniku, kdy se přemísťoval na místo ohlášené poruchy:

1. Upadl na rovné, nekluzké komunikaci a zlomil si ruku. Nedošlo k porušení předpisů ani ze strany pana Nováka, ani ze strany zaměstnavatele. Pan Novák utrpěl pracovní úraz, který musí být v plné výši zaměstnavatelem odškodněn.

POZOR! Pokud by ale zaměstnavatel prokázal, že pan Novák se pohyboval nevhodným způsobem (po zakázaných místech, vybaven nevhodnou obuví, při chůzi se pohyboval nevhodně, ....), může mu odškodnění úrazu krátit.

2. Byl sražen motorovým vozíkem v místě, kde je souběžný pohyb pěších i motorových vozíků, v důsledku nepozornosti řidiče motorového vozíku. Pan Novák utrpěl pracovní úraz způsobený druhou osobou, zaměstnavatel ho musí plně odškodnit. Náhradu škody může zaměstnavatel vymáhat na řidiči motorového vozíku, pokud vozík byl v řádném technickém stavu a řidič byl vyškolen pro řízení

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...