dnes je 22.11.2024

Input:

Prevenční povinnost

14.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.13 Prevenční povinnost

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Výklad právní věty
Právní úprava náhrady škody v pracovněprávních vztazích je obsažena v části jedenácté, v § 248 a násl. ZP. Již v úvodu této právní úpravy je zdůrazněna tzv. prevenční povinnost, tedy povinnost jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele předcházet škodám.

Prevenční povinnost zaměstnavatele

Zaměstnavatel je především povinen zajišťovat zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku. Tato povinnost se pak promítá do řady ustanovení zákoníku práce či jiných zákonů – např. je blíže upravena v § 101 a násl. ZP, kde jsou upraveny povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti práce a dále v zákoně č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy. V ustanovení § 226 ZP je stanovena povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání apod.

V případě, že zaměstnavatel zjistí závady, je povinen učinit úkony k jejich odstranění.

Právo kontroly

Zaměstnavatel má za účelem ochrany svého majetku právo provádět v nezbytném rozsahu kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo vynášejí, případně má právo provádět prohlídky zaměstnanců. Zaměstnavatel má tedy právo požádat zaměstnance, aby

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...