13.37
Rozhodování valné hromady per rollam
Mgr. Pavla Krejčí
Ustanovení § 418 ZOK umožňuje zavést do stanov institut rozhodování mimo valnou hromadu. Ustanovení § 175 odst. 1 ZOK pro toto rozhodování zavádí legislativní zkratku rozhodování per rollam. Obecná právní úprava rozhodování mimo valnou hromadu je pak upravena v § 158 odst. 2 NOZ, když toto ustanovení stanoví, že se jedná o rozhodování valné hromady jako orgánu společnosti; nikoliv tedy o rozhodování jednotlivých akcionářů. To může mít význam například z hlediska možnosti napadnout toto rozhodnutí řízením o neplatnosti usnesení valné hromady dle § 428 a násl. ZOK.
Pokud má mít v akciové společnosti valná hromada možnost rozhodovat per rollam, je nezbytné, aby byla tato možnost ukotvena ve stanovách společnosti. Postačí však, pokud bude ve stanovách pouze obecně uvedeno, že se hlasování per rollam připouští. V takovém případě se pak bude celý proces řídit právní úpravou uvedenou v § 418 až 420 ZOK.
Pokud budou stanovy pouze obecně konstatovat, že může být využit způsob rozhodování mimo valnou hromadu, může být takto rozhodováno o všech otázkách, které jsou v působnosti valné hromady akciové společnosti (§ 421 ZOK). Stejně tak mohou stanovy určit, že o některých otázkách nelze způsobem per rollam rozhodovat.
Stanovy společnosti by také měly upravit v případě využití rozhodování mimo valnou hromadu podmínky uplatnění některých práv akcionářů, a to těch práv, které mohou akcionáři uplatnit v souvislosti s konáním valné hromady. Především se bude jednat o:
-
právo požadovat a obdržet vysvětlení dle § 357 a násl. ZOK,
-
právo uplatňovat návrhy a protinávrhy k záležitostem, které jsou předmětem rozhodování per rollam.
V zásadě jsem toho názoru, že by tato práva akcionáře neměla být zkrácena s tím, že podmínky musí být samozřejmě přizpůsobeny způsobu rozhodování. Pokud stanovy podrobný postup pro uplatnění práv akcionářů nestanoví, pak by je mělo stanovit představenstvo společnosti (nebo osoba podávající návrh na rozhodování per rollam), a to tak, aby co nejvíce zachovávaly právo akcionáře výše uvedená práva uplatnit.
NahoruForma návrhu rozhodnutí
Pokud stanovy pouze obecně umožňují rozhodování per rollam, bude rozhodování v takovém případě probíhat výlučně písemně. V souladu s § 561 NOZ musí být na návrhu uveden podpis osoby, která návrh činí (k osobě oprávněné učinit návrh na rozhodnutí per rollam viz níže). Podpis může být nahrazen mechanickými prostředky (např. otiskem razítka). Návrh rozhodnutí musí být akcionářům doručen; stanovy mohou opět určit, jak bude návrh akcionářům doručen. Pokud bude návrh akcionářům doručován písemně, bude se tak dít většinou na adresu bydliště či sídla uvedeného v seznamu akcionářů. Stanovy však také mohou určit, že návrhy budou doručovány na elektronické adresy akcionářů nebo do jejich datové schránky. V takovém případě je v souladu s § 562 NOZ zachována písemná forma návrhu rozhodnutí, pokud byl návrh elektronicky podepsán (§ 561 odst. 1 NOZ).
Stanovy však také mohou připustit v souladu s § 398 odst. 2 ZOK možnost rozhodování s využitím technických prostředků (např. pomocí internetu). To však musí být ve stanovách výslovně uvedeno, současně by měly být ve stanovách upraveny i podmínky takového rozhodování. Podmínky rozhodování s využitím technických prostředků by měly být určeny tak, aby umožňovaly společnosti ověřit totožnost osoby oprávněné vykonat hlasovací právo a určit akcie, s nimiž je spojeno vykonávané hlasovací právo. Pokud podmínky rozhodování nejsou určeny ve stanovách společnosti, pak je určí představenstvo společnosti.
NahoruObligatorní náležitosti návrhu
V souladu s § 418 odst. 2 ZOK musí návrh na rozhodnutí per rollam obsahovat minimálně:
a) text navrhovaného rozhodnutí a jeho zdůvodnění,
b) lhůtu pro doručení vyjádření akcionáře určenou stanovami; pokud taková lhůta ve stanovách určena není, stanoví zákon lhůtu 15 dnů; pro začátek běhu takové lhůty je rozhodné doručení návrhu akcionáři. Lhůta určená stanovami pak musí být určena jako lhůta přiměřená, příliš dlouhá či příliš krátká lhůta (např. v řádech hodin) může být v určitých případech shledána za rozpornou s dobrými mravy (bude záležet na praxi v jednotlivé společnosti, dostupnosti akcionářů, předmětu podnikání společnosti apod.),
c) podklady potřebné pro přijetí návrhu,
d) identifikaci osoby, která návrh činí,
e) další údaje, určí-li tak stanovy nebo zákon.
Pokud bude umožněno rozhodování per rollam s využitím technických prostředků, musí návrh též obsahovat podmínky rozhodování nebo hlasování, a to i tehdy, pokud jsou určeny ve stanovách společnosti.
V návrhu mohou být uvedeny i další skutečnosti, např. adresa, kam má být doručeno případné vyjádření akcionáře, to, že vyjádření akcionáře musí být společnosti zasláno v obálce označené určitým způsobem nebo ve speciální obálce poskytnuté společností apod.
NahoruOsoba oprávněná učinit návrh na rozhodnutí per rollam
Osobou oprávněnou učinit návrh na rozhodnutí valné hromady per rollam je vždy osoba, která je oprávněná svolat valnou hromadu společnosti.
Obecně je valnou hromadu oprávněno svolat:
a) představenstvo (statutární ředitel),
b) člen představenstva,
c) dozorčí rada (správní rada),
d) člen dozorčí rady (člen správní rady),
e) kvalifikovaný akcionář,
f) bývalý člen představenstva,
g) dále se může valná hromada konat bez splnění požadavků na její svolání oprávněným subjektem.
Blíže viz Subjekty oprávněné ke svolání valné hromady.
Existují subjekty, které jsou oprávněny ke svolání valné hromady, ale nemohou návrh na rozhodování per rollam učinit. Takovým subjektem není dle mého názoru například kvalifikovaný…