JUDr. Vladimíra Knoblochová
Právní úprava ručení je obsažena v § 2018 až 2028 OZ.
NahoruVymezení ručení
Ručení je jedním ze zajišťovacích institutů v oblasti zejména smluvních závazků. Podstata ručení spočívá v tom, že k hlavnímu závazku přistupuje další osoba, označovaná jako ručitel, která se zavazuje přímo věřiteli, že ho uspokojí, pokud dlužník vůči věřiteli nesplní svůj dluh. Ke vzniku ručení se nevyžaduje souhlas dlužníka, dokonce o ručení ani dlužník nemusí vědět. Věřitel ale musí ručení přijmout (přičemž pro přijetí zákon nevyžaduje zvláštní formu), jinak nemůže po ručiteli žádat, aby plnil.
NahoruRučitel a vyloučení ručení
Ručitelem může být jakákoliv právnická či fyzická osoba, která je způsobilá právně jednat a jejíž ručení není zákonem vyloučeno či omezeno. Jedním z příkladů, kdy zákon u určitých osob ručení omezuje, je např. obec. Pro obec je ručení omezeno v ustanovení § 38 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
NahoruAkcesorita a subsidiarita ručení
Pro ručení je tedy charakteristická jeho akcesorická a subsidiární povaha. Akcesorickou povahou se rozumí, že ručení přistupuje jako vedlejší vztah k hlavnímu vztahu a podmínkou jeho vzniku a trvání je zásadně existence zajišťovaného dluhu. Subsidiární povahou ručení se rozumí, že se ručení uplatní až…