dnes je 22.11.2024

Input:

Skončení pracovního poměru

30.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.19 Skončení pracovního poměru

JUDr. Michal Zeman

V podnikatelské praxi patří problematika zaměstnávání mezi jednu ze zásadních oblastí, kterou by podnikatel neměl v žádném případě podceňovat. Zákoník práce klade na podnikatele, kteří jsou zaměstnavateli, poměrně širokou škálu povinností a správně nastavená zaměstnanecká politika může ve svém důsledku ušetřit podnikateli, který zaměstnává zaměstnance, mnoho zbytečných starostí.

Tento příspěvek se zabývá problematikou rozvázání pracovního poměru v obecné rovině z pohledu zaměstnavatele a jeho cílem je upozornit podnikatele na jednotlivé způsoby rozvázání pracovního poměru se svými zaměstnanci dle zákoníku práce a představit mu základní přehled této problematiky.

S ohledem na skutečnost, že postavení zaměstnanců v pracovněprávních vztazích požívá dle platné právní úpravy zvláštní ochrany a zaměstnanec má právo bránit se neplatnému rozvázání pracovního poměru soudní cestou, je nutné přistupovat k rozvazování pracovního poměru vždy zodpovědně, individuálně a ve složitějších případech konzultovat tento postup s odborníkem.

Skončení pracovního poměru obecně

V souvislosti se zaměstnáváním se podnikatel v rámci svého podnikání často dostává do situace, kdy je nucen řešit se svým zaměstnancem skončení pracovního poměru. Zákoník práce upravuje problematiku skončení pracovního poměru v ustanoveních § 48 až 73a ZP a uvádí následující možnosti skončení pracovního poměru:

1) rozvázání pracovního poměru dohodou (§ 49 ZP);

2) rozvázání pracovního poměru výpovědí (§ 50 až 54 ZP);

3) rozvázání

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...