dnes je 21.11.2024

Input:

Smlouva o skladování

8.4.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.12.2
Smlouva o skladování

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Právní úprava smlouvy o skladování je obsažena v § 2415 až 2429 NOZ.

Podstatné náležitosti smlouvy

Smlouvou o skladování se skladovatel zavazuje převzít věc, aby ji uložil a opatroval, a ukladatel se zavazuje zaplatit mu za to úplatu, tzv. skladné. Podstatnými náležitostmi smlouvy o skladování tedy jsou:

  • určení věci, kterou bude skladovatel skladovat,

  • závazek skladovatele převzít věc, uložit ji a opatrovat,

  • závazek ukladatele zaplatit skladné.

Skladné a jeho úhrada

Jak již bylo uvedeno výše, podstatnou náležitostí smlouvy o skladování je dohoda o skladném, tedy o úplatě. NOZ neobsahuje způsob určení výše skladného pro případ, že si strany jeho výši ve smlouvě nesjednají. Na situace, kdy je smlouva pojmově úplatná a strany si nesjednají výši úplaty, pamatuje ustanovení § 1792 NOZ. Podle tohoto ustanovení, pokud plyne ze smlouvy povinnost stran poskytnout a přijmout plnění za úplatu, aniž je ujednána její výše či způsob, jakým bude tato výše určena, platí, že úplata byla ujednána ve výši obvyklé v době a v místě uzavření smlouvy. Nepodaří-li se takto výši úplaty určit, určí ji soud s přihlédnutím k obsahu smlouvy, povaze plnění a zvyklostem.

Skladné kryje všechny náklady spojené se skladováním, nezahrnuje ale náklady na pojištění. Ty je ukladatel povinen skladovateli nahradit v případě, že skladovatel byl povinen věc pojistit (přičemž skladovatel je povinen věc pojistit, pokud si to strany sjednaly, nebo pokud to odpovídá zvyklostem – viz § 2421 NOZ). Strany si samozřejmě mohou sjednat, že pojistné je zahrnuto ve skladném, neboť úprava je dispozitivní.

Pro případ, že smlouva neobsahuje způsob úhrady skladného (úprava ve smlouvě bude mít vždy přednost, protože úprava je dispozitivní), obsahuje úpravu úhrady skladného obchodní § 2422 NOZ. Ten rozlišuje, zda skladování trvá déle než šest měsíců, nebo kratší dobu. Pokud skladování trvá déle než šest měsíců, platí se skladné pololetně pozadu. Skladné za neukončené šestiměsíční období a skladné za kratší dobu skladování se pak platí při vyzvednutí skladované věci. Pokud je smlouva ukončena, protože např. uběhla doba, na kterou bylo skladování sjednáno, a ukladatel si věc včas nevyzvedl, má skladovatel právo na skladné i za tuto dobu (ledaže by si strany ve smlouvě sjednaly jinak).

Forma smlouvy

Zákon nevyžaduje pro smlouvu o skladování písemnou formu, tedy může být uzavřena i ústně. V písemné formě nicméně musí být vydáno ze strany skladovatele potvrzení o převzetí věci, případně skladištní list. Pokud by měla smlouva obsahovat i závazky, k jejichž sjednání zákon vyžaduje písemnou formu, pak je na to třeba pamatovat a tyto závazky ujednat v písemné formě.

Převzetí věci, skladištní list

Aby mohl skladovatel věc opatrovat, musí ji od ukladatele převzít (a patří to k jeho povinnostem ze smlouvy o skladování). Doba, dokdy má dojít k předání a převzetí věci, by měla být sjednána ve smlouvě. Pokud do této doby ukladatel zboží skladovateli nepředá, závazek tím zaniká (ledaže by si strany sjednaly něco jiného). Pokud doba předání věci ve smlouvě sjednána není, pak závazek zaniká, pokud ukladatel zboží nepředá do šesti měsíců od uzavření smlouvy.

Převzetí věci je skladovatel povinen písemně potvrdit. Smlouva o skladování tedy sice nemusí být sama o sobě písemná, nicméně o převzetí věci musí být vystaveno písemné potvrzení. Potvrzení o převzetí věci ke skladování přitom může mít i povahu cenného papíru, s nímž je spojeno právo požadovat vydání skladované věci. Takový cenný papír se nazývá skladištní list a může znít buď na jméno, na řad nebo na doručitele.

V případě, že zní skladištní list na doručitele, je skladovatel povinen vydat zboží osobě, která skladištní list předloží. Pokud zní-li skladištní lid na řad či na jméno, pak je skladovatel povinen vydat zboží osobě ve skladištním listu uvedené. Skladištní list na řad může oprávněná osoba převádět rubopisem na jiné osoby, ledaže by v něm byl převod výslovně vyloučen – ve skladištním listu by tedy musela být uvedena doložka "nikoli na řad". V takovém případě by se skladištní list převáděl smlouvou o postoupení pohledávky. Pokud bude cenný papír vydán na jméno, pak stejně jako v případě skladištního listu na řad je první oprávněná osoba z cenného papíru na něm výslovně uvedena, avšak práva spojená s cenným papírem lze převést pouze písemnou smlouvou o postoupení práv a předáním (tj. je vyloučen převod rubopisem).

Skladištní list musí obsahovat alespoň následující náležitosti:

  • jméno skladovatele a jeho bydliště nebo sídlo,

  • jméno ukladatele a jeho bydliště nebo sídlo,

  • označení, množství, váhu nebo objem uskladněných věcí,

  • formu skladištního listu; pokud byl vydán na jméno nebo na řad, i označení osoby, na jejíž jméno nebo řad byl vydán,

  • údaj o místě, kde je věc uskladněna,

  • místo a den vydání skladištního listu,

  • skladovatelův podpis.

Pokud by skladištní list neobsahoval jméno osoby, na jejíž řad je vydán, pak zákon stanoví, že se považuje za vystavený na řad ukladatele.

Osoba, která je na základě skladištního listu oprávněná domáhat se vydání věci, má sice postavení ukladatele a je povinna na požádání skladovatele potvrdit na skladištním listu převzetí skladované věci, není ale povinna platit skladné, pokud to není

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...