JUDr. Vladimíra Knoblochová
NahoruDefinice základního kapitálu
Základní kapitál a jeho definice je upraven pro všechny typy obchodních korporací (tedy i pro akciovou společnost) v § 30 ZOK. Podle tohoto ustanovení je základním kapitálem obchodní korporace souhrn všech vkladů.
Vklad je pak definován v § 15 ZOK, podle kterého platí, že vkladem je peněžní vyjádření hodnoty předmětu vkladu do základního kapitálu obchodní korporace. U akciové společnosti se vklad označuje jako jmenovitá hodnota akcie. U kusové akcie se v případech, kdy se hovoří o jmenovité hodnotě, rozumí její účetní hodnota. Předmětem vkladu je věc, kterou se společník nebo budoucí společník (vkladatel) zavazuje vložit do obchodní korporace za účelem nabytí nebo zvýšení účasti na ní.
Pojmově je tedy třeba rozlišovat pojem vklad a předmět vkladu. Vkladem není např. pozemek parc. č. 1253 nacházející se v katastrálním území Litovice, ale vkladem je peněžní vyjádření hodnoty předmětu vkladu, tj. např. 1 540 000 Kč (což je určená cena vkládaného pozemku). Předmětem vkladu je pak uvedený pozemek jako věc nemovitá.
Základní kapitál akciové společnosti je dán součinem jmenovité hodnoty akcií a počtu vydaných akcií. Jak již bylo naznačeno výše, některé akcie nemají jmenovitou hodnotu. Jde o tzv. kusové akcie. Emisní kurs kusové akcie přitom nesmí být nižší, než je její účetní hodnota. Účetní hodnota kusové akcie se určí tak, že se částka základního kapitálu vydělí počtem akcií.
Předmět vkladu, který je vložen do základního kapitálu, může společnost při své činnosti běžně využívat a není v dispozici s ním nijak omezena – neznamená to tedy, že pokud zakladatelé vloží do společnosti peněžité vklady ve výši 2 000 000 Kč, že tyto prostředky musí být uchovány na bankovním účtu a společnost s nimi nesmí disponovat. Tyto prostředky společnost může používat ke své činnosti a totéž platí i o nepeněžitých vkladech (tedy např. je-li vložen do základního kapitálu jako nepeněžitý vklad osobní automobil, může jej společnost využívat při své činnosti a může s ním libovolně nakládat, např. jej prodat).
NahoruVýše základního kapitálu
Akciová společnost patří mezi společnosti, které povinně vytvářejí základní kapitál. Podle § 246 odst. 2 ZOK musí být výše základního kapitálu akciové společnosti alespoň 2 000 0000 Kč, nebo 80 000 EUR.
Uvedená minimální výše základního kapitálu platí v případě, že se na akciovou společnost nevztahují některé zvláštní právní předpisy, které by vyžadovaly vyšší základní kapitál. Tak je tomu např. u bank (zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů), pojišťoven a zajišťoven (zákon č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů), penzijních fondů (zákon č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem, ve znění pozdějších předpisů) apod. V některých případech (např. u investičních fondů) zákon stanoví požadavek na výši tzv. fondového kapitálu, nikoliv základního kapitálu (viz zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech).
NahoruVyjádření v české měně
Základní kapitál se vyjadřuje zásadně v českých korunách. To ale neznamená, že by vklad do základního kapitálu nemohl být akcionářem převzat nebo splacen v jiné než české měně (např. v eurech či jiné měně) – ve stanovách společnosti ale musí být vyjádřen v české měně. Totéž platí pro zápis v obchodním rejstříku. Výjimkou je případ, kdy akciová společnost vede účetnictví podle zvláštního zákona v eurech. V takovém případě jí zákon umožňuje, aby vyjádřila základní kapitál v eurech.
NahoruZápis základního kapitálu do OR
Určení výše základního kapitálu je podstatnou náležitostí stanov společnosti a základní kapitál je možné změnit pouze zákonem stanoveným postupem (zvýšením či snížením základního kapitálu). Výše základního kapitálu se povinně zapisuje do obchodního rejstříku a s tímto zápisem spojuje zákon o obchodních korporacích konstitutivní účinky, ledaže základní kapitál zvyšuje společnost, jejíž akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, nebo jejichž vydání je poslední podmínkou pro jejich přijetí na evropský regulovaný trh (viz § 464 odst. 2 ZOK). To znamená, že akciová společnost má zásadně takový základní kapitál, jaký je zapsán do obchodního rejstříku.
Společnost Alfa, a. s., která nemá veřejně obchodované akcie, má základní kapitál ve výši 2 000 000 Kč a rozhodla o jeho zvýšení na částku 5 000 000 Kč, přičemž akcionáři neprodleně upsali za účelem zvýšení základního kapitálu akcie společnosti a splatili emisní kurs upsaných akcií. Přestože již bylo o zvýšení základního kapitálu valnou hromadou rozhodnuto, akcie upsány a emisní kurs upsaných akcií splacen, má společnost Alfa, a. s. stále základní kapitál ve výši 2 000 000 Kč, a to až do doby, než bude pravomocně zapsána nová výše základního kapitálu do obchodního rejstříku. To je rozdíl oproti např. změně obsazení v orgánech společnosti, které jsou účinné (není-li v rozhodnutí stanoveno něco jiného) již od okamžiku přijetí rozhodnutí.
NahoruUpsaný základní kapitál
V případě, že bylo rozhodnuto o zvýšení základního kapitálu a současně již byly upsány akcie na toto zvýšení, pak se pro tento stav používá pojem "upsaný základní kapitál". Jeho výše je dána součtem výše stávajícího základního kapitálu zapsaného do obchodního rejstříku a součtem jmenovitých hodnot akcií upsaných na zvýšení základního kapitálu. ZOK pojem upsaný základní kapitál nedefinuje, ale na některých místech jej používá (např. § 301 ZOK, § 311 ZOK atd.).
Pokud uvádí akciová společnost údaj o svém základním kapitálu na obchodních listinách (např. fakturách, smlouvách, na internetových stránkách), musí se tento údaj týkat pouze upsané a splacené části základního kapitálu (viz § 7 odst. 1 ZOK).
NahoruZákladní kapitál z hlediska účetnictví
Z účetního hlediska je základní kapitál jednou ze složek vlastního kapitálu, a tedy jedním z vlastních zdrojů financování majetku společnosti. Je vykazován na straně pasiv, na rozdíl od majetkových hodnot poskytnutých akcionáři jako vklady do základního kapitálu, které jsou vykazovány na straně aktiv.
NahoruVýznam základního…