Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Jan Rosůlek
U smlouvy o zájezdu již není obligatorně vyžadována písemná forma, jako tomu bylo u cestovní smlouvy. Požadavek na písemnou formu však nebyl zcela opuštěn, když v textové podobě musí být vyhotoveno potvrzení o zájezdu.
Komentované ustanovení je transpozicí článků 5 a 7 směrnice Evropského parlamentu a rady č. 2302/2015.
Potvrzení o zájezdu je jednostranným právním jednáním. Důkazní břemeno ohledně prokázání splnění požadavku informovat zákazníka nese pořadatel (článek 8 směrnice). Tato povinnost může být splněna například předložením podepsané smlouvy o zájezdu nebo podepsaného potvrzení o zájezdu.
Potvrzení musí být vydáno v textové podobě, dle § 1819 je textová podoba "zachována, jsou-li údaje poskytnuty takovým způsobem, že je lze uchovat a opakovaně zobrazovat.". Je tak možné i jeho zaslání například prostřednictvím e-mailu.
Povinnost na přísnější formu, a to vydat potvrzení v listinné podobě je stanovena ve dvou případech:
Potvrzení o zájezdu nemusí být vyhotoveno, pokud jsou již uvedené údaje obsaženy ve smlouvě o zájezdu a tato smlouva má písemnou formu.
Informace, které musí potvrzení o zájezdu obsahovat, jsou uvedeny v ustanoveních § 2527 (hlavní náležitosti) a § 2528.
Není-li potvrzení o zájezdu vydáno, neznamená tato skutečnost neplatnost smlouvy.
Údaje uvedené v potvrzení o zájezdu jsou nezbytné i pro uplatnění některých práv pořadatele, například není-li v potvrzení uvedeno, že konání zájezdu je podmíněno určitým počtem zákazníků, nemůže pořadatel zájezd bez sankce zrušit.
Zákonodárce vychází ze skutečnosti, že…
Probíhá načítání obsahu