5.1.9.1
Odstoupení z funkce člena představenstva
Mgr. Ing. Zdeňka Kůsová, Mgr. Pavla Krejčí
Člen představenstva akciové společnosti má právo ze své funkce odstoupit. Členství v orgánu obchodní korporace je dobrovolné a nikdo nemůže být nucen v orgánu obchodní korporace setrvat. Člen představenstva tedy může odstoupit z jakéhokoliv důvodu, popřípadě aniž by jakýkoliv důvod uváděl. Právní úprava odstoupení z funkce je obsažena v § 58 ZOK. Jedná se o speciální právní úpravu k § 160 OZ.
NahoruOdstoupení z funkce jako právní jednání
Odstoupení z funkce se uskutečňuje jednostranným právním jednáním, ze kterého musí vyplývat vůle člena představenstva ze své funkce odstoupit. Lze doporučit písemnou formu odstoupení, kterou zákon předpokládá užitím pojmu "doručení odstoupení" a současně také pro předejití sporů, zda a kdy dotyčný člen ze své funkce odstoupil.
NahoruDoručení odstoupení
K tomu, aby bylo odstoupení člena představenstva účinné vůči společnosti, musí jí být oznámení o odstoupení doručeno. Odstoupení doručuje člen orgánu obchodní korporaci, ta je pak povinna postoupit odstoupení orgánu, který je příslušný k jeho projednání, tj. buď orgánu, který dotyčného člena zvolil (valné hromadě nebo u německého typu akciové společnosti dozorčí radě) nebo stanovy mohou přenést působnost k projednání odstoupení na orgán, jehož je odstupující člen členem.
Pokud bude člen představenstva odstupovat například přímo na valné hromadě společnosti, dojde k doručení odstoupení přímo na místě. K doručení může dojít i prostřednictvím prostředků elektronické komunikace (např. videokonference, skype apod.). Stav přítomnosti je dán, je-li zabezpečena taková komunikace (dialog), která umožňuje bezprostřední pochopení projevů vůle.
Pokud bude doručováno odstoupení prostřednictvím poštovních služeb, pak začne odstoupení vůči společnosti působit v okamžiku, kdy se dostane do sféry dispozice společnosti. Společnost se pak již musí sama postarat o to, aby se o odstoupení člena představenstva dozvěděl orgán, vůči němuž odstoupení směřuje.
Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 10. 7. 2008, sp. zn. 7 Cmo 56/2008
Odstoupení orgánu společnosti s ručením omezeným (akciové společnosti) je nutné činit vůči valné hromadě společnosti a potažmo tak jejím společníkům (akcionářům), nicméně oznamovat odstoupení, jakož je i doručovat, je třeba samotné této společnosti.
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 10. 2. 2009, sp. zn. 29 Cdo 2863/2008
K tomu, aby odstoupení bylo společnosti doručeno, je třeba, aby se dostalo do sféry její dispozice, přičemž je logické, že za společnost jako právnickou osobu bude odstoupení přebírat vždy osoba fyzická, např. osoba, která je za společnost oprávněna přijímat poštu. Předání oznámení o odstoupení z funkce předsedovi představenstva akciové společnosti tento požadavek beze zbytku splňuje, neboť jde nepochybně o osobu, která je oprávněna za společnost přijímat poštu (viz ustanovení § 20 odst. 1 ObčZ ve spojení s větou druhou ustanovení § 13 odst. 1 ObchZ). Lze tedy uzavřít, že předáním oznámení o odstoupení z funkce předsedovi představenstva akciové společnosti je odstoupení doručeno společnosti.
Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 28. 7. 1999, sp. zn. 7 Cmo 672/98
Dnem, kdy valná hromada "měla projednat" rezignaci jednatele společnosti s ručením omezeným na tuto funkci, je nutné rozumět nejenom případ, kdy se valná hromada sešla v usnášeníschopném stavu, leč odstoupení jednatele z funkce na ní nebylo projednáno, nýbrž i případ, kdy se valná hromada nesejde, tedy v určený čas a na určené místo se nedostaví společníci mající dostatečný počet hlasů pro to, aby valná hromada byla usnášeníschopná.
Zánik funkce jednatele společnosti s ručením omezeným dle § 66 odst. 1 ObchZ může nastat pouze v případě, že odstoupení z funkce jednatele projednala nebo měla projednat (i když nebyla usnášeníschopná) řádně svolaná valná hromada.
NahoruSpolečnost s jediným akcionářem
Výjimka je stanovena pro společnosti s jediným akcionářem; zde musí být odstoupení doručováno nikoliv společnosti, nýbrž tomuto akcionáři.
NahoruSpolečnost s jediným členem představenstva
Problém s doručením může nastat v okamžiku, kdy je odstupující člen představenstva jediným členem představenstva a nejedná se o společnost s jediným akcionářem. Jsem přesvědčena, že v takovém případě je nezbytné, aby člen představenstva vázaný principem loajality ke společnosti svolal…