13.51
Právo na podíl na zisku
Mgr. Markéta Káninská
NahoruObecně k právu akcionáře na podíl na zisku
V předchozí kapitole byla podrobně rozebrána první velká skupina akcionářských práv, která jsou souhrnně označována jako práva nemajetková nebo chcete-li práva účastnická. Jak již název napovídá, tato práva dávají akcionářům možnost se do určité zákonem stanovené míry spolupodílet na životě společnosti a určovat její další vývoj. Výkon těchto práv sice primárně není přímo spojen s majetkovými motivy toho kterého akcionáře společnosti, ve svém důsledku však mohou výraznou měrou ovlivnit hospodářskou politiku společnosti a tedy i majetkové zájmy jednotlivých akcionářů, kteří do akciové společnosti vstupují především jako investoři vkládající nemalé finanční prostředky za účelem získání budoucího výnosu.
Preference majetkových zájmů akcionářů je imanentní druhé významné skupině akcionářských práv, která souhrnně označujeme jako práva majetková. Pro většinu akcionářů (nutno dodat, že se jedná zejména o akcionáře, kteří nejsou schopni vahou svých hlasů ovlivnit vývoj společnosti k obrazu svému nebo o akcionáře, kteří nesledují jiné vlastní zájmy ve společnosti) jsou tato práva považována za jádro vztahu akcionáře a společnosti. Snahou každého akcionáře je zhodnocení jeho vstupní investice. Toto zhodnocení může mít několik podob, ovšem nejčastěji se tímto zhodnocením rozumí (pravidelný) příjem plynoucí akcionáři z vlastnictví akcie, který označujeme jako podíl na zisku společnosti nebo též dividenda.
Právní úprava podílu na zisku je rozdělená do několika ustanovení ZOK. Základ tvoří ustanovení § 34 až 36 ZOK a dále § 40 a 41 ZOK, které obsahují obecnou úpravu podílu na zisku, použitelnou pro všechny typy obchodních korporací. V rámci úpravy akciové společnosti pak nalezneme úpravu dalších specifických aspektů podílu na zisku, které obecnou úpravu buď doplňují, nebo nahrazují. Jedná se zejména o ustanovení § 276 (úprava akcií se zvláštními právy), § 278 až 280 (prioritní akcie), § 281 (samostatně převoditelná práva) a § 348 až 352 ZOK (podíl na zisku v akciové společnosti obecně).
NahoruPodmínky pro vznik práva akcionáře na podíl na zisku
Dle ust. § 348 odst. 1 ZOK má akcionář právo na podíl na zisku společnosti, který valná hromada schválila k rozdělení mezi akcionáře. Neurčí-li stanovy ve vztahu k určitému druhu akcií jinak, určuje se tento podíl poměrem akcionářova podílu k základnímu kapitálu společnosti. Z uvedeného vyplývá, že základním předpokladem pro vznik práva akcionáře na podíl na zisku, je rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku. Pokud by o rozdělení zisku rozhodl jiný orgán společnosti (např. představenstvo), k takovému rozhodnutí by se vůbec přihlíželo, neboť rozhodování o rozdělení zisku či jiných vlastních zdrojů společnosti spadá výlučně do působnosti valné hromady [k tomu srovnej ust. § 421 odst. 2 písm. h) ZOK]. Dokud tedy valná hromada společnosti nepřijme rozhodnutí o rozdělení zisku, není možné, s výhradou akcií s tzv. pevným podílem na zisku, akcionáři jeho podíl na zisku vyplatit.
Jen pro úplnost uvádíme, že i kdyby to bylo navrhováno svolavatelem valné hromady, není valná hromada povinna o rozdělení zisku či jiných vlastních zdrojů společnosti mezi akcionáře rozhodnout. Valná hromada může s ohledem na hospodářskou politiku a aktuální podnikatelský záměr společnosti rozhodnout o ponechání zisku na účtu nerozděleného zisku z minulých let a tento v rámci podnikatelských aktivit dále investovat do rozvoje společnosti.
NahoruPodklady pro rozhodování valné hromady o rozdělení zisku
Otázkou hodnocení hospodářské situace společnosti se budou akcionáři nejčastěji zabývat na řádné valné hromadě, která se obvykle koná do 6 měsíců od posledního dne účetního období. Orgánem, který je povinen valné hromadě předložit podklady sloužící ke zhodnocení hospodářské situace společnosti, je představenstvo společnosti (resp. statutární ředitel, případně jiný orgán společnosti, který je v monistickém systému nadán obdobnou působností jako představenstvo) coby orgán odpovídající za řádné vedení účetnictví společnosti (viz ust. § 435 odst. 4 ZOK, resp. § 456 odst. 1 ZOK) a svolavatel valné hromady. Tyto podklady však musí následně projít revizí ze strany dozorčí rady (resp. správní rady, případně jiného orgánu s obdobou kontrolní působnosti v rámci monistického systému), která je povinna předložit valné hromadě k těmto podkladům své vyjádření.
Nejdůležitějším podkladem je buď řádná nebo mimořádná účetní závěrka společnosti, jež by měla podávat věrný a poctivý obraz finanční situace společnosti. Postup bývá obvykle takový, že představenstvo společnosti (resp. statutární ředitel, případně jiný orgán společnosti, který je v monistickém systému nadán obdobnou působností jako představenstvo) výsledky hospodaření společnosti nejprve předběžně posoudí a budou-li splněny zákonem stanovené parametry, předloží valné hromadě k odsouhlasení návrh na rozdělení zisku.
Návrh na rozdělení zisku společnosti nemusí vždy nutně vzejít z popudu představenstva společnosti (resp. statutárního ředitele, případně jiného orgánu společnosti, který je v monistickém systému nadán obdobnou působností jako představenstvo). Půjde zejména o situace, kdy představenstvo společnosti nebude svolavatelem valné hromady. To bude tehdy, pokud práva svolat valnou hromadu využije akciová minorita v souladu s ust. § 368 ZOK nebo v situaci, kdy představenstvo společnosti, případně jeho jednotliví členové, dlouhodobě neplní své povinnosti a svolání valné hromady zabezpečí v zájmu společnosti dozorčí rada.
NahoruVýše podílu akcionáře na zisku společnosti a způsob jeho určení
Neurčí-li stanovy ve vztahu k určitému druhu akcií jinak, určuje se podíl akcionáře na zisku společnosti poměrem akcionářova podílu k základnímu kapitálu společnosti. Vydala-li tedy společnost akcie se jmenovitou hodnotou, pak jde o poměr jmenovité hodnoty jeho akcií ke jmenovité hodnotě akcií všech akcionářů (které v součtu tvoří výši základního kapitálu). Pokud společnost emitovala kusové akcie (tedy akcie bez jmenovité hodnoty), jde o poměr počtu kusových akcií držených akcionářem ke všem kusovým akciím ve společnosti. Do 31. 12. 2013 byla druhá část první věty kogentním ustanovením, ze kterého existovala jediná výjimka ve vztahu k tzv. prioritním akciím. Pokud by stanovy nebo rozhodnutí valné hromady stanovily jiný způsob určení podílu akcionáře na zisku, bylo by takové ustanovení, resp. rozhodnutí valné hromady neplatné pro rozpor se zákonem. To však od 1. 1. 2014 neplatí a zákon umožňuje, aby stanovy určily i odlišnou úpravu.
NahoruZákonné určení výše podílu akcionáře na zisku společnosti
Vzhledem k tomu, že v praxi se lze nejčastěji setkat se "standardní" zákonnou úpravou podílu akcionáře na zisku, ukážeme si na následujícím příkladu, jakým způsobem se takový podíl na zisku počítá.
Akciová společnost LAVANAS Consulting, a. s., má základní kapitál ve výši 2 000 000 Kč, který je rozdělený na 60 ks kmenových akcií na jméno o jmenovité hodnotě 10 000 Kč na jednu akcii a 14 ks kmenových akcií na jméno o jmenovité hodnotě 100 000 Kč na jednu akcii. Ing. Miroslav Kopecký vlastní 55 ks akcí společnosti o jmenovité hodnotě 10 000 Kč (forma a podoba akcie není pro účely tohoto příkladu podstatná – pozn.). Jak již bylo shora uvedeno, podíl akcionáře na zisku společnosti se určí poměrem akcionářova podílu k základnímu kapitálu společnosti, tedy v daném případě poměrem jmenovité hodnoty jeho akcií ke jmenovité hodnotě akcií všech akcionářů. Ing. Kopecký drží akcie o celkové jmenovité hodnotě 550 000 Kč. Jmenovitá hodnota akcií všech akcionářů se rovná výši základního kapitálu společnosti, tedy 2 000 000 Kč. Podíl Ing. Kopeckého na zisku společnosti činí 550 000 ku 2 000 000, tedy 27,5 %. Rozhodne-li valná hromada společnosti LAVANAS Consulting, a. s., o rozdělení zisku ve výši 800 000 Kč, bude mít Ing. Kopecký nárok na výplatu části zisku ve výši 220 000 Kč.
NahoruAkcie se zvláštními právy
Akcie se zvláštními právy jsou novinkou, kterou do našeho právního řádu přinesl ZOK. Do 31. 12. 2013 jsme se mohli setkat pouze se dvěma druhy akcií, a to akciemi kmenovými a akciemi prioritními. Od 1. 1. 2014 mohou akciové společnosti emitovat různé druhy akcií v závislosti na úpravě obsažené ve stanovách. Ovšem ZOK až na výjimku v podobě nám již dobře známých prioritních akcií další druhy akcií blíže nespecifikuje, pouze v ust. § 276 odst. 3 ZOK uvádí jejich příkladmý výčet. Mezi akcie se zvláštními právy tak patří zejména:
-
akcie s rozdílným podílem na zisku nebo likvidačním zůstatku,
-
akcie s pevným podílem na zisku nebo likvidačním zůstatku,
-
akcie s podřízeným podílem na zisku nebo likvidačním zůstatku,
-
akcie s rozdílnou vahou hlasů,
-
prioritní akcie.
Základním předpokladem vydání akcií se zvláštními právy je výslovná úprava takového druhu akcií ve stanovách. Dle ust. § 250 odst. 2 písm. d) ZOK je v takovém případě obligatorní náležitostí stanov název zvláštního druhu akcií a popis práv spojených s tímto zvláštním druhem akcií. Bude tedy záležet na autorovi stanov, jak se s těmito zákonnými požadavky vypořádá. Lze jen doporučit, aby s ohledem na téměř mizivé praktické zkušenosti s novými druhy akcií, byla úprava obsažená ve stanovách co nejpodrobnější.
NahoruZakázaný druh akcií
Zakázány jsou tzv. úrokové akcie, tj. akcie, s nimiž je spojeno právo na určitý úrok nezávisle na hospodářských výsledcích společnosti. Je to logické, zákon se tak brání situaci, aby akcionáři získávali profit ze společnosti bez ohledu na její hospodářské výsledky.
NahoruAkcie s rozdílným, pevným a podřízeným podílem na zisku
V souvislosti s podílem akcionáře na zisku nás budou zajímat ty zvláštní druhy akcií, které určitým způsobem právo akcionáře na podíl na zisku modifikují.
Prvním takovým zvláštním druhem akcií předvídaným ZOK jsou akcie s rozdílným podílem na zisku. Akcie s rozdílným podílem na zisku pojmově mohou být emitovány pouze v kombinaci s dalším druhem akcií (např. kmenovými akciemi), aby porovnáním těchto dvou druhů akcií vynikl právě onen specifický rozdílný podíl na zisku. Obsah práva na rozdílný podíl na zisku může být definován například tak, že na 1 Kč podílu na zisku připadajícího na kmenové akcie, připadne 5 Kč na jednu akcii s rozdílným podílem na zisku (samozřejmě za předpokladu, že akcie mají stejnou jmenovitou hodnotu).
Dalším typem jsou pak akcie s pevným podílem na zisku. Jedná se o akcie, jejichž vlastníci mají nárok na přesný pevně stanovený podíl na zisku (např. 10% podíl bez ohledu na velikost akcionářova podílu na základním kapitálu), to však pouze za předpokladu, že společnost bude generovat zisk. V opačném případě by se jednalo o shora uvedené zakázané úrokové akcie. Pro výplatu pevného podílu na zisku se na rozdíl od ostatních druhů akcií nevyžaduje rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku. Podíl se vyplácí automaticky do 3 měsíců od schválení účetní závěrky.
A konečně posledním typem jsou akcie s podřízeným podílem na zisku. Bohužel u tohoto druhu akcií je sporné, jaká práva jsou vlastně jejich obsahem. Zákonodárce totiž ani v důvodové zprávě blíže nespecifikoval, v čem by měl podřízený podíl na zisku spočívat nebo od čeho by se měl odvozovat. Nicméně někteří autoři se domnívají, že se jedná o akcie, jejichž vlastník bude mít v souladu s ustanovením § 172 odst. 3, 4 IZ nárok při insolvenci společnosti na výplatu podílu na zisku až v momentu, když budou uspokojeny všechny ostatní pohledávky, včetně podřízených pohledávek, neboť v souladu s ustanovením § 172 odst. 3 IZ se jako poslední uspokojují pohledávky společníků, tedy i akcionářů, vyplývající z jejich účasti na společnosti, a to poměrně.
NahoruPrioritní akcie
Jediným zákonem podrobně upraveným zvláštním druhem akcií jsou tzv. prioritní akcie, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se podílu na zisku nebo na jiných vlastních zdrojích nebo na likvidačním zůstatku. Prioritní akcie tedy svému vlastníkovi zaručují přednostní uplatnění majetkových práv spojených s akcií. Prioritní akcie nemůže bez dalšího emitovat jakákoli akciová společnost, ale opět pouze taková, u které možnost vydání tohoto druhu akcií předpokládají stanovy společnosti. Oproti úpravě obsažené v obchodním zákoníku však došlo k zásadní změně koncepce hlasovacích práv spojených s prioritními akciemi, neboť od 1. 1. 2014 jsou prioritní akcie vydávány vždy bez hlasovacího práva, ledaže stanovy určí jinak. Sistovaná hlasovací práva se aktivují pouze v případech stanovených zákonem, tj. v situaci, kdy je nutné, aby akcionáři na valné hromadě hlasovali podle druhů akcií, nebo v situaci, kdy je společnost v prodlení s výplatou podílu na zisku, případně kdy bylo rozhodnuto, že zisk vyplácen nebude. Jedná se tedy o jakousi sankci za to, že se akcionáři nedostává jeho majetkového práva.
Prioritní akcie bez hlasovacích práv však nelze vydávat v neomezeném počtu, neboť by pak žádný akcionář nemohl vykonávat na valné hromadě hlasovací práva. Proto ZOK výslovně stanoví, že prioritní akcie, se kterými není spojeno hlasovací právo, lze vydat, jen pokud souhrn jejich jmenovitých hodnot nepřesáhne 90 % základního kapitálu společnosti. Prioritní akcie, s nimiž je spojeno hlasovací právo, lze vydávat bez jakýchkoli omezení.
NahoruUstanovení stanov umožňující vydání prioritních akcií a práva s nimi spojená
Základ úpravy prioritních akcií nalezneme nejčastěji v tom článku stanov, který se věnuje vymezení základního kapitálu a bližší specifikaci druhu a formy akcií emitovaných společností. Toto ustanovení může znít následovně.
"Společnost je oprávněna vydat akcie, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích (dále jen "prioritní akcie"), jestliže souhrn jejich jmenovitých hodnot nepřekročí 90 % (slovy: devadesát procent) základního kapitálu společnosti. S prioritními akciemi není spojeno právo hlasování na valné hromadě s výjimkou případů stanovených zákonem."
Práva spojená s držením prioritní akcie pak mohou být a často také bývají upravena v jiných článcích stanov, obvykle je nalezneme v rámci úpravy hospodaření společnosti a pravidel pro rozdělení zisku nebo úhradu ztráty společnosti. Tady již bude formulace záležet na konkrétních okolnostech případu a dohodě akcionářů, kteří prostřednictvím valné hromady zakomponovali do stanov úpravu prioritních akcií. Pro inspiraci nabízíme následující text.
"Z části zisku schváleného valnou hromadou společnosti na výplatu podílu na zisku je 12 % z této částky určeno k vyplacení mezi akcionáře vlastníci prioritní akcie společnosti (dále jen "priortiní podíl na zisku") a zbývající část této částky je určena k vyplacení mezi ostatní akcionáře vlastnící kmenové akcie společnosti. Prioritní podíl na zisku se dělí mezi akcionáře vlastnící prioritní akcie podle poměru jmenovitých hodnot jejich prioritních akcií."
NahoruOmezení nebo vyloučení práva na výplatu podílu na zisku
Právo na podíl na zisku je nezadatelným právem každého akcionáře, proto jej lze omezit nebo dokonce vyloučit jen v případech stanovených zákonem. S omezením práva akcionáře na výplatu podílu na zisku se setkáme de facto ve všech případech zvláštního druhu akcií vážících se k podílu na zisku, neboť každý takový druh akcie svého držitele zvýhodňuje, případně znevýhodňuje na úkor akcionářů držících jiný druh akcií. V těchto případech však nejde nikdy o vyloučení práva akcionáře na výplatu podílu na zisku. Vyloučení práva akcionáře na podíl na zisku je pak spojeno se zákonem upravenými zákazy výkonu akcionářských práv. ZOK totiž pamatuje na případy, kdy akcionář není oprávněn vykonávat práva spojená s akcií, což bez dalšího vylučuje rovněž uplatnění práva na výplatu podílu na zisku. Tyto situace byly podrobně rozebrány v kapitole Právo účastnit se valné hromady v rámci pojednání o zákazu výkonu akcionářských práv. Nejčastější případy zákazu výkonu akcionářských práv ze zákona souvisejí s prodlením akcionáře s výměnou akcií či zatímních listů:
a) § 526 ZOK – akcionář, který při snížení základního kapitálu nepředloží ve stanovené lhůtě akcie či zatímní listy za účelem jejich výměny či vyznačení nižší jmenovité hodnoty, není oprávněn až do splnění této povinnosti vykonávat akcionářská práva. Obdobné platí také při snižování základního kapitálu vzetím akcií z oběhu na základě losování (§ 529 ZOK) nebo vzetím akcií z oběhu na základě veřejného návrhu smlouvy (§ 533 odst. 2 ZOK),
b) § 342 a 343 ZOK – akcionář, který po štěpení či spojení více akcií do jedné nebo při změně druhu či formy akcií nepředloží ve stanovené lhůtě akcie za účelem jejich výměny, opět není oprávněn až do splnění této povinnosti vykonávat práva s těmito akciemi spojená,
c) § 500 odst. 3 a 515…