12.3.4
Smlouva o povinném auditu
JUDr. Alena Malachová
Pravidla pro sjednávání ověření účetní závěrky mezi akciovou společností a auditorem se v roce 2009 podstatně zpřísnila a akciová společnost by měla začít činit kroky pro zajištění auditu podstatně dříve než po uplynutí účetního období.
NahoruS jakým auditorem lze uzavřít smlouvu o povinném auditu?
Ze zákona o auditorech vyplývá, že u akciových společností s povinným auditem musí osobu auditora určit její valná hromada. To může být problém tehdy, pokud má akciová společnost více akcionářů a valná hromada se obvykle koná pouze jednou ročně v souvislosti se schválením účetní závěrky. V těchto případech by (řádná) valná hromada měla rozhodnout i o osobě auditora (postačí prostou většinou hlasů přítomných na valné hromadě); v opačném případě by se mohlo stát, že by akciová společnost musela konat (mimořádnou) valnou hromadu pouze za účelem určení osoby auditora. V posléze uvedeném případě by však hrozilo riziko, pokud by společnost měla větší počet akcionářů, že by valná hromada nebyla usnášeníschopná, neboť akcionáři by nemuseli považovat program valné hromady za dostatečně zajímavý pro to, aby se valné hromady účastnili. V tomto případě by mohla vzniknout odpovědnost i členům představenstva akciové společnosti, neboť měli lépe strukturovat program původní řádné valné hromady. Není vyloučeno, aby osoba auditora byla valnou hromadou schválena pro více účetních období.
Představenstvo akciové společnosti může uzavřít smlouvu o povinném auditu pouze s auditorem určeným valnou hromadou společnosti. Tím je kontrola představenstva ze strany akcionářů posílena o další prvek.
NahoruNáležitosti smlouvy o povinném auditu
Zákon o auditorech nestanoví zvláštní náležitosti smlouvy o povinném auditu. Na tuto smlouvu se tak obecně použijí ustanovení § 2652 a násl. NOZ upravující smlouvu o kontrolní činnosti, pokud nebude mezi auditorem a akciovou společností dohodnuto jinak.
Smlouva o povinném auditu by měla vedle identifikace osoby auditora a akciové společnosti vymezit rozsah auditorské činnosti (zejména pokud jde o účetní období, za které je požadováno ověření účetní závěrky, a dokumenty, jejichž ověření se vyžaduje). Dále by smlouva měla uvést termín, do kdy se auditor zavazuje audit provést. Vzhledem k tomu, že akciová společnost má povinnost poskytnout součinnost při provádění auditu, je vhodné podrobněji vymezit obsah této povinnosti (např. určení zaměstnance, na kterého se auditor může obracet s dotazy, vymezení rozsahu dokumentace vyžadované auditorem, doby, kdy bude součinnost ze strany akciové společnosti poskytována aj.). Upřesnění obsahu součinnosti je v zájmu rovněž akciové společnosti, protože stanovením jasných pravidel se zamezí situacím, kdy by činnost auditora mohla nepříznivě ovlivňovat plnění jiných úkolů společnosti.
Pokud jde o úplatu, její výše je obvykle ve smlouvě o povinném auditu dohodnuta. Pokud by tomu tak nebylo, měl by auditor nárok na úplatu v obvyklé výši. Pokud nebude dohodnuto jinak, platí, že akciová společnost bude povinna uhradit auditorovi i nutné a účelně vynaložené náklady vzniklé při provedení auditu, pokud z jejich povahy nevyplývá, že jsou již zahrnuty v úplatě. Jestliže auditor neprovedl audit řádně, nárok na odměnu mu nevzniká.
NahoruVýše úplaty za provedení povinného auditu
Výše úplaty za provedení povinného auditu záleží především na dohodě mezi akciovou společností a…