dnes je 18.12.2024

Input:

8.3.2 Základní kroky při snížení základního kapitálu

16.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.3.2
Základní kroky při snížení základního kapitálu

JUDr. Alena Malachová

Pro úspěšné snížení základního kapitálu je nutno dodržet některé formální kroky stanovené zákonem. Proto je dobré se na ně blíže zaměřit:

1. Pozvánka na valnou hromadu, která bude rozhodovat o snížení základního kapitálu, musí obsahovat vedle obecných náležitostí mimo jiné návrh následujících údajů:

  • důvody a účel navrhovaného snížení základního kapitálu,

  • rozsah a způsob provedení navrhovaného snížení,

  • způsob, jak bude naloženo s částkou odpovídající snížení,

  • pravidla losování a výši úplaty za vylosované akcie nebo způsob jejího určení, snižuje-li se základní kapitál vzetím akcií z oběhu na základě losování,

  • snižuje-li se základní kapitál na základě návrhu akcionářů, údaj, zda jde o návrh na úplatné nebo bezúplatné vzetí akcií z oběhu, a při návrhu na úplatné vzetí akcií z oběhu i výši úplaty nebo pravidla pro její určení,

  • mají-li být v důsledku snížení základního kapitálu předloženy společnosti akcie, lhůty pro jejich předložení.

2. Konání valné hromady

Rozhodnutí valné hromady o snížení základního kapitálu musí obsahovat alespoň náležitosti uvedené v bodě 1 (jak jsou uvedeny výše u pozvánky na valnou hromadu). Zákon dále stanoví, jaké minimální údaje musí usnesení valné hromady o snížení základního kapitálu obsahovat. Předně je třeba uvést důvod a účel snížení základního kapitálu. Důvodem snížení základního kapitálu se rozumí situace společnosti, kterou je třeba řešit – např. vysoký podíl vlastních akcií. Účelem snížení základního kapitálu je pak řešení této situace – např. úhrada ztráty, rozdělení zdrojů mezi akcionáře, naplnění rezervního fondu apod. Dále je třeba uvést rozsah a způsob snížení základního kapitálu. Rozsah snížení musí respektovat zákonnou minimální hranici základního kapitálu (2 000 000 Kč nebo 80 000 EUR), pod kterou základní kapitál nelze snížit. Jak již bylo uvedeno, o rozhodnutí musí být pořízen notářský zápis.

V usnesení o snížení základního kapitálu se také uvede, jak bude naloženo s částkou odpovídající snížení – zda bude vyplacena akcionářům, použita k úhradě ztrát apod. Společnost může s touto částkou nakládat až po zápisu snížení základního kapitálu do obchodního rejstříku.

3. Zápis usnesení valné hromady do obchodního rejstříku

Nejprve je potřeba podat návrh na zápis usnesení o snížení základního kapitálu do obchodního rejstříku. Další etapa se pak odvíjí od účinnosti tohoto usnesení vůči třetím osobám. Okamžik účinnosti usnesení však zákonem není upraven. Podle některých názorů je usnesení účinné zápisem do obchodního rejstříku, podle jiných zveřejněním na internetových stránkách společnosti. Lze tedy jen doporučit zároveň se zápisem do obchodního rejstříku usnesení o snížení rovněž zveřejnit na internetových stránkách společnosti.

Usnesení valné hromady o snížení základního kapitálu se zapíše do obchodního rejstříku. Návrh na zápis podává představenstvo do 30 dnů od usnesení valné hromady. Vzor usnesení valné hromady najdete zde.

 

4. Zveřejnění rozhodnutí o snížení základního kapitálu a jeho výši

Do 30 dnů od nabytí účinnosti usnesení je představenstvo společnosti povinno oznámit rozhodnutí o snížení základního kapitálu všem známým věřitelům společnosti, kteří vůči ní měli pohledávky již před okamžikem účinnosti usnesení. Společnost zároveň zveřejní usnesení v Obchodním věstníku, a to nejméně dvakrát po sobě s třicetidenním odstupem. Součástí oznámení jednotlivým věřitelům i zveřejnění usnesení v Obchodním věstníku je výzva věřitelům, že do 90 dnů od doručení oznámení nebo zveřejnění usnesení mohou ohledně svých pohledávek, jejichž dobytnost

Nahrávám...
Nahrávám...