dnes je 18.12.2024

Input:

8.3.1 Způsoby snížení základního kapitálu

16.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.3.1
Způsoby snížení základního kapitálu

JUDr. Alena Malachová

Akciová společnost povinně vytváří základní kapitál, který musí udržovat po celou dobu svého trvání alespoň v minimální výši. Zákon přitom vyžaduje minimální základní kapitál akciové společnosti ve výši 2 000 000 Kč nebo 80 000 EUR. V praxi lze ale ještě najít i "staré" akciové společnosti, které mají minimální základní kapitál ve výši 1 000 000 Kč. Pro některé společnosti vyžadují zvláštní zákony vyšší minimální základní kapitál (např. pro banky).

Povinné snížení základního kapitálu

V praxi se mohou objevit důvody, pro které musí akciová společnost snížit základní kapitál pod výši zapsanou v obchodním rejstříku. Postupy pro snížení základního kapitálu se v praxi liší především podle toho, zda se jedná o povinné snížení základního kapitálu nebo dobrovolné. V některých případech zákon ukládá povinnost akciové společnosti, aby základní kapitál snížila. Tak je tomu zejména v případě, že společnost nabude své vlastní akcie či zatímní listy a nezcizí je ve lhůtách stanovených zákonem. Povinnost snížit základní kapitál může společnosti vzniknout ale také na základě rozhodnutí správního úřadu nebo České národní banky.

Nesplní-li společnost povinnost snížit svůj základní kapitál, může ji soud i bez návrhu zrušit a nařídit likvidaci jejího majetku.

Dobrovolné snížení základního kapitálu

Společnost vždy nepřistupuje ke snížení základního kapitálu z důvodu plnění své zákonné povinnosti. Snížit základní kapitál může společnost i dobrovolně. Mezi důvody společnosti, proč dobrovolně snížit základní kapitál, patří zejména úhrada vzniklé ztráty, převod do některého fondu, z důvodu přebytku vlastních zdrojů, z důvodu prominutí závazku splatit emisní kurz akcií či z důvodu upuštění od vydání akcií pro akcionáře, který je v prodlení se splácením emisního kurzu akcií apod.

Nominální a efektivní snížení základního kapitálu

Stejně jako při zvýšení základního kapitálu rozlišujeme nominální a efektivní snížení základního kapitálu. Při nominálním snížení jde vlastně o účetní operaci, jejíž podstatou je změna, resp. přesun mezi jednotlivými položkami v rámci vlastního kapitálu. Výše vlastního kapitálu zůstává stejná, snižuje se jenom částka základního kapitálu. K efektivnímu snížení základního kapitálu přistupuje společnost méně často. Snižuje se při něm výše vlastního kapitálu a tudíž i čistého obchodního majetku společnosti. V obou případech však platí, že snížením nesmí poklesnout výše základního kapitálu pod minimální zákonnou hranici 2 000 000 Kč.

Lze tedy shrnout, že zákon stanoví určitá omezení, jakým způsobem

Nahrávám...
Nahrávám...